Biffens lista annandag påsk
You asked, so here it is:
Veckans Biffen-lista – med det bästa och sämsta jag, personligen, upplevt sedan sist.
1. The Big Red Machine.
– Wings slog ut Coyotes så snabbt att man nästan glömt att de är med i slutspelet. Nu har de fått vila nästan lika länge som Rolling Stones mellan turnéerna. Det gör dem gott. I likhet med Mick och Keith är Motown’s finest inga spring chicken längre.
2.Caps.
– For real den här gången. Jag är helt övertygad.
3. Predators.
– För första gången vidare till andra omgången och där kommer lagmaskinen från the home of Grand Ole Opry, med country-världens oreserverade stöd, att ställa
4. The Great Eight.
– Han har inte fått tillräckligt mycket cred för sin insats i Rangers-serie. Ovie var tidvis magnifik
5. Bortaplan och kraftigt underläge.
– Det verkar vara årets verkliga segerrecept.
6. Can You hear us/We are louder.
– Garden och Verizon i arenornas krig. Mycket skojigt.
7. Duncan Keith & Dave Bolland.
– Huvudskälen till att ångesten nu tagit ett stadigt grepp om hela British Columbia.
8. The TooToo Train.
– Nog är han som ett tåg, Jordan Tootoo. Nashville har inte sett något tuffare sedan George Jones var ung.
9. Bobby Ryans Maradona-mål i match 5.
– Så gör man när man har Per-Erik Eklund som idol.
10. Lidas.
– Mister Norris Trophy.
BIFFENS BU
•Canucks nära historisk kollaps.
– Att de överhuvudtaget befinner sig i en situation där de för tredje året i rad kan bli offer i Blackhawks vårritualer är chockerande.
•Målvaktskarusellen i Philly.
– In med Backlund!
•Bryzgalov.
– Man ska inte glömma att den här mannens egenartat mediokra insats i högsta grad bidrog till att det gick så lätt för Detroit.
CITATET
– Enough has been said. Let’s go out and play!
Samme Samuelsson är på slutspelshumör, visar det sig när Vancouver-reportrar undrar vad han har att säga om Game 7)
* * *
Jag tycker Canucks var bra igår – framförallt oerhört mycket bättre än i de två närmast föregående flopparna.
Problemet är bara att regerande mästarna sedan Game 4 spelar med samma jädra fire i ögonen, samma självförtroende och samma – för motståndarna – irriterande kaxighet som vid samma tid förra året.
Det betyder att…nej, jag vet inte vad det betyder. Det blir bara helt klassiskt i morgon natt. HELT klassiskt.
* * *
Först har vi dock ett par hyggliga draman redan i natt.
Tampa ska försöka live another day mot Pittsburgh och Kings ska fortsätta
Jag sitter i korresoffan från första nedsläppet i Consol tills slutsignalen går i Staples Center.
Och jag hoppas på många kompisar i kommentatorsspårets underbara – nåja… – värld.
* * *
När jag talade med Yellbear efter matchen igår sa han att jag väl för fanken måste ta mig till United Center snart.
Och visst:
Blir det verkligen en runda till för mästarna är jag on my way till O’Hare och USA:s bästa vårstad.
* * *
Lidas kommer vinna sin sjunde Norris Trophy. För han har förtjänat det, mer än både Chara och Weber. Skogsbo rules!
* * *
Han sa inte ”fanken”, Yellbear, men här har vi ett städat språk.
Ha ha.
* * *
Jag gillar verkligen Tampa. Suverän stad att vara i, bra svenskar att ha med att göra , fint lag byggt med fingertoppskänsla bara såna som Stevie Wonder Yzerman besitter.
Men ikväll får Bolts svårt. Framförallt beroende på Flower. Han kan, som senast, förbrylla med svaga matcher. Men som de verkligt stora målvakterna bouncar han i princip alltid tillbaka och följer upp med helt psykedeliskt stoartade insatser.
Så om inte Stamkos laddat med torraste krutet är risken uppenbar att säsongen tar slut nu.
* * *
Tårtan har fått förlängt med Rangers, i tre år.
Det betyder – tror jag – att vi ser Gabby Gabby Hey i en annan tröja nästa säsong.
This town ain’t big enough for the two of them. Och då är den ändå jävligt stor…
* * *
Däremot skulle det inte förvåna om Kings tvingar fram en Game 7 mot Sharks.
Det borde inte kunna gå – det heller – men man kan inte lita på hajarna den här tiden på året.
* * *
Fast Freddy Shoestring ska gifta sig senare i sommar och inte helt oväntat är han nu föremål för pranks så grova att Glenn Hysén skulle dra efter andan.
Ryktet säger till exempel att Maple Leafs-kirgarens hus utanför Göteborg inte riktigt såg ut som det skulle när han kom hem från Big Smoke förra fredagen.
Och det är bara början om jag känner Tjötröva, Svinet, Sälen, Babianen (!) och de andra illustra figurerna i den sjöströmska umgängeskretsen rätt.
Taskigt?
Jo, det kan man ju tycka, men som den inpiskat goa gubbe Shoey Quadzilla är har han själv stått för några miljoner practical jokes genom åren så det är ett klockrent case av betalt för gammal ost som pågår.
* * *
Man vet att det börjar bli för mycket hockey när man ägnar hela tågresor åt att läsa Free Press-artiklar om hur Red Wings-spelarna tejpar sina klubbor.
Vad fan.
* * *
Boucher borde slänga in Ritola ikväll.
När the going gets tough, det är då man behöver borlängekillar.
* * *
Det förekommer uppgifter om att The Oak Man tänker gästa korresoffan, så nu måste jag ut och skaffa proviant monumentale.
Men vi hörs under natten, tycker jag.