Andra ronden i Vancouver, del 2
Vancouver – San Jose 2-2 (Period 1)
* * *
Målfest ikväll igen?
Vi har redan fyra baljor och ska backarna fortsätta som vid Torres 2-1-mål, då blir det tvåsiffrigt.
Men jag tror nog att det tajtar till sig och sen får vi lång övertid eftersom jag ska upp tidigt i morgon och flyga söderöver.
* * *
Nej, jag blev inte utslängd eller avvisad igår – vi hade en diskussion som slutade med väldigt hårda ord, det var allt.
* * *
Sharks har rätt att klaga på uteblivna utvisningar för high sticks. Både Jumbo Joe och Setoguchi har sånär fått ögonen urpetade under första.
Har gamle O’Halloran glömt att det inte är tillåtet att ha klubbladet i fejan på folk?
* * *
Det är ett riktigt Sedin-mål de gör, Danne och Henke. Rätt så härligt att se.
* * *
Å andra sidan missade Halloran grovt när han tog två på Daniel för tripping när han råkade slå klubban i isen intill…ja, var det Dagny? Så det kanske jämnar ut sig lite.
* * *
Du som var nyfiken på Varpu…vad är det du vill veta? Hon skriver för sina vanliga tidningar och följer just nu Boston-Tampa-serien.
* * *
Undras vad det är Antti Niemi står och mumlar för sig själv under nationalsångerna. Ser rätt skojigt ut.
* * *
Kinesiskt blev det.
Ska avnjutas nu.
Vi hörs inom kort.