Elimination night i Vancouver, del 2

2-1 – och ja, det här ser ju att ta slut ikväll.

Predators gör ett snyggt mål i numerärt underläge och skapar några halvchanser nu på slutet, men annars har de haft mycket svårt att komma nånstans.

Om det beror på att bränslet hos Tennessee’s finest börjar ta slut eller att Canucks börjat varva upp på allvar låter jag vara osagt – det är nog en kombination – men allt annat än hemmaseger skulle efter den här förstaperren förvåna.

* * *

Jag är ledsen Taggen, men klockan hann bli för mycket för några nattövningar går.

Det är nog bara tre veckor av lite sömn, mycket resande, hårt arbete och dålig mat som till slut tar ut sin rätt när det plötsligt kommer en mer stillsam dag.

* * *

Väldigt tråkigt med Samme. Det där såg inte ut som en skada man bara sover bort.

* * *

Har bara en flod mellan mig och Kanada ikväll, så jag kollar på Hockey Night in Canada på CBC och får äntligen se lite tokgubbe Cherry jag också.

Det är mycket underhållande.

* * *

Kedjan med Horny, Fisher och Kostitsyn måste börja skapa mer, annars har Preds inte chans.

* * *

Till sist verkar det ha blivit lite temperament också i den här serien – och förre canucken O’Brien är inblandad i de flesta gruffen. Bra. Det här är Stanley Cup-slutspelet, inte Skivor till kaffet med Bertil Perrolf.

* * *

Hur svårt kan det vara att få en matchklocka att fungera? Det är tredje gången de fått plocka fram de manuella tidtagaruren under det här slutspelet. Något pinsamt, det.

* * *

Ryan Kesler – Mister Conn Smythe!