Bäckis mot Sedin Twins i final

Vancouver går till final igen – men får stryk en gång till, den här gången mot Washington.

Nej, det är inte jag som kommer med den profetian.

Det är The Hockey News.

Den nordamerikanska hockeybibeln har just fått ut sitt stora, läckra predictions-nummer och redaktionen, med utmärkte Ken Campbell i spetsen, kommer alltså fram till den slutsatsen:

Washington Capitals slår Vancouver Canucks i finalen.

Djärvt tippat, skulle jag vilja påstå. Att Canucks lärde sig nyttiga läxor under åkturen mot Bruins och kan ”göra” en Pittsburgh håller jag inte för otroligt, även om Bobby Lou är och förblir en psykologisk gåta.

Men Washington alltså. Att THN törs gå på den hypen igen. Det har jag själv gjort flera år i rad och fått lida svårt varje gång. (nåja…). Ja, de ser bättre ut på papperet och har framförallt fått en riktig målvakt i Vokoun. Men ändå. Kulturen i omklädningsrummet lär fortfarande vara densamma, Lille Fridolf Boudreau står fortfarande i båset och den ointresserade Semin ingår fortfarande i truppen.

Jag hoppas verkligen Campbell & co vet nåt som inte jag vet, för Caps är ett av favoritlagen, men det ska mycket till innan jag lägger mina pengar där igen.

 Så här tippar de nordamerikanska experterna i övrigt:

 ÖST

1. Washington Capitals.

2. Pittsburgh Penguins.

3. Boston Bruins.

4. Philadelphia Flyers.

5. Buffalo Sabres.

6. Tampa Bay Lightning.

’7. New York Rangers.

8. Montreal Canadiens.

9. Carolina Hurricanes

10. Toronto Maple Leafs.

11. New Jersey Devils.

12. New York Islanders.

13. Winnipeg Jets.

14. Florida Panthers.

15. Ottawa Senators.

 

VÄST

1. Vancouver Canucks.

2. San Jose Sharks.

3. Chicago Blackhawks.

4. LA Kings.

5. Detroit Red Wings.

6. Anaheim Ducks.

7. St. Louis Blues.

8. Nashville Predators.

9. Colorado Avalanche

10. Calgary Flames.

11. Minnesota Wild.

12. Columbus Blue Jackets.

13. Dallas Stars.

14. Phoenix Coyotes.

15 Edmonton Oilers.

Själv ämnar jag inte avlägga mitt facit förrän sådär en vecka före premiären, men jag har ytterligare några små saker att säga om detta:

De underskattar Devils å det grövsta. De kommer vara en contender i år, jag är helt övertygad. Inte blir unga Senators så dåliga heller – och Oilers inleder sin resa uppåt i tabellen den här säsongen.

* * *

Smart av Flyers att erbjuda Nyllet chansen att få återförenas med Jags i Flyers igen.

De är inga spring chickens längre, någon av dem, och att tro att de ska kunna utveckla samma Glimmer Twins-kemi som i New York är förmodligen fåfängt.

Men vadå, det kostar dem ju ingenting – och belöningen KAN bli golden days på Broad Street.

* * *

Här satt vi och väntade på att hela stan skulle få en riktig Kron Wall of Pain-smocka i helgen, men  som ni redan hört tvingades vi inte utstå mycket mer än en Pavel Datsyuk-tackling.

Men det var lite spännande att få vara med om förspelet. En overklig, spöklik stämning låg över Manhattan hela lördagen – och sen satt jag ”evakuerad” hemma hos La Nilsson på VG, med Stefan Åsberg, och drack rödvin och följde upphetsade nyhetssändningar.

Sämre kan man ha det.

* * *

Nu är det så länge sen jag såg riktig hockey att jag gång efter annan fastnar i NHL-kanalens repriser från slutspelet i våras.

Häromkvällen såg jag hela sjunde, avgörande mellan Tampa och Boston och trots att jag visste exakt vad som skulle hända satt jag och tyckte det var spännande.

Nu får säsongen bestämt börja.

* * *

Tror förresten THN överskattar Habs.

De missar slutspel den här säsongen.

* * *

I North Carolina orsakade Irene dock tillräckligt mycket elände för att det lokala hockeylagets namn ska kännas lite…ja, osmakligt nästan.

* * *

Nej, nu ska jag hänga i Flushing Meadows i Queens och kolla US Open-tennis någon vecka.

Där kan man med lite tur springa på New York Rangers-målisar med intressen på Tribecas krogscen.

Vi höres.