Thanksgiving Showdown i Boston, del 3

Boston – Detroit 1-2 (Period 2)

* * *

Jo, Howard mindes till sist att det är Black Friday och förärade Horton en fin gåva i form av passning rakt i famnen. Sen kunde Horton enkelt spela fram Paille och så var det kvitterat.

Morsning korsning.

* * *

Men Pavel replikerar alltså omedelbart och den energiboost Bruins är på väg att hämta ur sin kvittering hinner aldrig få fäste.

Det är väldigt bra för Wings det. Som so far gör en väldigt bra bortamatch.

* * *

Kometen, jag lovar – när du minst anar det kommer dubbelhakan och boxarnäsan att ta sig till norra New York.

* * *

Svettig brytning av Kron Wall of Pain när Bruins kommer två mot en i början av perren.

I Järfälla lär man sig tidigt att aldrig släppa en jävel över bron.

* * *

Ah, förlåt, i den förra pausen kunder jag inte låta bli att göra en attack mot den där vagnen med bakelser de drar runt på den här pressläktaren.

Men har man ingen figur att tänka på var det väl detsamma.

* * *

True that, Hugosson. Jag brukar försöka undvika att hamna i konversationer med taxichaffisar, men i Vegas är de verkligen fascinerande.

* * *

Jag hade just tänkt skriva att det är fint att se hur mycket de här två lagen respekterar varandra.

Då blir Big E fult slashad av Peverly – och sen utbryter handgemäng mellan Homer och Seidenberg.

Det där med respekt är relativt….

* * *

Ja, det är inte bara Howard som varit thanksgiving-snäll.

Både Horton och Filppula är ju också sjyssta mot målisarna genom att missa lika grovt om Franco Baresi i VM-finalen 94.

* * *

På Spåret?!?

Va fan.

Men okej, på tio poäng:

I den här staden pågår just nu en hockeymatch ni borde kolla istället för att följa jädra frågesporter på tv.
Den är känd för sin irländska befolkning, Jonathan Richman och att Anton Axelssons brorsa spelat hockey här.

Kom igen nu!

* * *

Ser den där niopoängaren vid kaffekannan igen.

Hon verkar ha insett att hon misstog mig för någon annan och tittar generat bort.

Bummer.

Men vi kan ha trevligt nu istället, tycker jag.

* * *

Det är värt att säga igen:

En uddamålsledning är ingenting att luta sig emot mot Boston Bruins.

Det blir en riktigt het tredjeperiod nu.

Skit i SVT-lekar och kolla den istället.