Holy serielunk, del 3
NY Rangers – Toronto 2-3 (Period 2)
* * *
Så det kan gå.
Rangers gör inte ett rätt på hela perioden, blir mer eller mindre utspelade och hamnar i 3-0-underläge.
Då känns det som att matchen är slut.
Sen lyckas Anisimov klappa in en slumppuck. Med det får det tidigare helt stillastående hemmalaget plötsligt liv, jagar fram några utvisningar och till slut får Kjelle Brus Gaborik i 2-3-pucken också.
Nej, inte mer rättvist än avtalet amerikanska armén försökte få hövding Satangai att skriva på i Macahan.
Men det är upplagt för en dramatisk tredjeperre och det tackar vi för.
* * *
Skandal, jag glömde ju den inledande resultatraden i första inlägget.
Det är som att glömma ladda bönor när man brygger kaffe och ska aldrig mer upprepas.
* * *
Ojvoj, Monstret är i fjärde minuten ute och simmar som en Lars Frölander bakom kassen, men hinner tillbaka i exakt rätt tid.
Det är speed i dom där nya benskydden.
* * *
Ah, jag trodde Samme skulle spela för Panthers ikväll. Det måste hända snart. och han måste göra rungande braksuccé, så jag får kasta mig ut till LaGuardia och flyga ner.
* * *
Nog är det ändå egenartat att Rangers-spelarna lyckas vara så sanslöst orörliga under första halvan av perioden.
Skällde Tårtan så dant att de blev alldeles förlamade?
Pojkar, för fan, you’re on TV!
* * *
När Connolly gör 2-0 zoomar de in Leafs-papporna på monitorerna .
De har alla matchtröjor och highfajvar varann så det skvätter om det, de grånande männen.
Det är en fin syn.
* * *
Nu tror jag Burkie får dricka groggarna för sig själv. Efter 3-0 tog Stealth-flygaren sin cigarr och gick ut i trägårn för att mobba Garth Snow istället.
* * *
Garden faithful håller sig till och med för goda för att hojta om sloppy seconds när Phaneuf har pucken.
Då vet man att inte heller dom är på hugget.
* * *
Han från Toronto som ser ut som Tomas Ros skrynklar ihop ögonbrynen när Rangers reducerar.
Det känner man igen…
* * *
Är Elisha här by the way? Det vore en nåd att stilla be om.
* * *
Det blir Boston mot San Jose i final i vår. Och Boston vinner igen.
* * *
När fan blev Lupul så här bra?
* * *
Ja, okej, det kan bli Chicago eller Detroit också. Men Boston vinner i alla fall.
* * *
Nu jävlar händer det grejer.
Kederstedt från Svenskan dyker plötsligt upp vid min stol och frågar om jag vill ha kaffe.
Nu löser jag prenumeration på systertidningen.
* * *
Som någon säger här intill. Capitals borde ha anlitat Craig MacTavish istället. Det här går ju inte.
* * *
Stalltipset är fortfarande att Leafs tar det här, dom är alltjämt lite piggare än blåskjortorna – eller vitskjortorna, som vi väl ska säga ikväll.
Kessel står för avgörandet.
Nu ska jag njuta av det kederstedtska kaffet och bespetsa mig på en bra presskonferens med Tårtan.
Slutrapport kommer, som ni vet, när allt annat är undanstökat.