Blixtar och dunder på Manhattan

Jaha, då laddar vi Anisimov-geväret då.
Det är ju känsliga Tampa som är här och ni vet hur det gick förra gången. Lecavalier och Downie och co blev arga som Fox News-kommentatorer efter ett Obama-tal när Artem Anisimov firade ett härligt med genom att rikta en imaginär bössa mot Garon i kassen.
Den sura degen jäser fortfarande mellan de här lagen, så det kan bli åka av ikväll.
Är ni med?
* * *
Jag har haft en del att göra idag och kom tyvärr senare än vanligt till mitt lilla bås här i Gardens pressrum, så det här introt kan bli lite kortare än ni är vana vid. Hoppas ni kan förlåta en stressad gammal biff.
* * *
Jävlar vilken Stanley Cup-final det blev på Playstation igår kväll.
Rangers dominerade Red Wings i tre raka matcher, fick snöpligt stryk i sudden i match fyra och hade sedan ett gyllene läge att bärga bucklan hemma på Garden.
Med två minuter kvar befann vi oss i 2-1-överläge och det var nästan så jag började hoppa på vardagsrumsparketten som spelarna gör i båset när matchklockan tickar ner mot Stanley Cup-vinst, men plötsligt snärtade Zäta in kvitteringen och när bara sekunder återstod styrde förbannade The Mule in avgörandet.
I det läget var det mycket nära att en redan svårt tilltygad kontroll fick åka på flygresa från 48:e våningen ner till 37:e gatan.
Big Boyle lyckades dock knocka Lidas med en rungande propp i slutet av matchen – och jag kom på mig själv med att stå upp och jubla när legendaren leddes ut i spelargången; man blir konstig av att spela NHL 12… – och skadan visade sig vara så allvarlig att han inte kunde spela mer.
Därmed blev det defilering till 6-2 i sjätte matchen i The Joe och sen stod Henke där med både Conn Smyth- och Stanley Cup-buckla och coach Biffen blev så till sig att han till slut gick ut och åt förstklassig segermiddag med Eken på Gotham Bar And Grill.
Men jag är fortfarande bitter över att vi inte fick vinna hemma på Garden…
* * *
Tänk om verklighetens Rangers också kunde göra sex mål nån gång.
Istället känns det som de inte gjort fler än två sedan Lill-Pröjsarn ingick i förstakedjan (lätt överdrift, men ni hajar…).
Att de ändå leder östra konferensen är enastående, men det kommer de inte fortsätta göra särskilt länge om såna Gabby Gabby Hey, Broadway Brad, Stepan och gevärmannen Anisimov inte snarast avbryter den pågående sympatiyttringen med gamle lagkamraten Scott Gomez.
* * *
Det var inte bara Lidas jag tillfälligt bytte uppfattning om under finalserien igår.
”The Mule” blev helt fräck kallad jävla smålandsjävel när han styrde in den där 3-2-pucken i Game 5 – och Kron Wall of Pain var jag på väg att ringa och skälla ut.
Redan i första matchen kronwallade han sönder Callahan så vår lagkapten inte kunde spela mer alls. Naturligtvis försökte mina killar efter den skandalen utmana Järfälla-Scott Stevens på fajt så fort de fick tillfälle, men han fegade ur precis hela tiden.
Buropen ekade till slut i lägenheten.
Zäta?
Jo, honom tog vi ut till All Star-match.
* * *
”All In” står det de banderoller Tampa satt upp på väggarna kring gästernas omklädningsrum, men så här långt har de bara halva inne och jag förstår verkligen inte.
Ett så bra lag, anfört av en så begåvad coach, borde inte ett drygt halvår efter game 7 i en konferensfinal kunna ha tio poäng upp till strecket, men just så ligger det till.
Mycket märkligt.
* * *
Vi hade så trevligt på segerbanketten på Gotham att Eken just ringde och meddelade att han står över live-hockeyn ikväll.
Så går det när man äter för mycket foie gras…
* * *
Just Broadway Brads sparsamma målproduktion bekymrar coach Tårtan, framgår det av en färsk Daily News-blänkare, men han tror fortfarande att hans gamle stjärna från åren i västra Florida snart börjar leverera.
– Jag väntar på att Richie ska explodera, heter det.
Ja, det vore nåt. I Stanley Cup-finalen igår var både han och Gabby Gabby Hey glödheta.
* * *
Hm, det blir alltså Winter classic-batalj mellan Red Wings och Leafs inför 110 00 på Michigan Stadium i Ann Arbor nästa år.
Till och med en utomhusmatchskeptiker som jag får nog erkänna att det låter rätt häftigt – särskilt som Ann Arbor råkar vara Iggy Pops födelsestad.
Men framförallt undrar man ju nu:
Blir det 24/7 med Wings också?
HBO ska veta att Zäta vore överlycklig över att få ha ett närgånget kamerateam med sig dygnet runt!
* * *
Vigge Hedman var också ute på Manhattan och åt middag igår, på självaste Lavo. Han är dock en seriös ung herre och tog det betydligt lugnare med foie grasen än Eken, så nu kan vi se fram emot att få klargjort vad coach Boucher menade när han i helgen konstaterade att den unge svenske backen håller på att bli ett monster.
* * *
Är det nån malle i Rangers-fansen laddar de såna där Anisimov-gvär mot Lecavalier kvällen lång.
* * *
Ojvoj, på en sån här-sitter-känidsarna-ikväll-lapp dom delar ut i pressrummet ser jag just att vi har uppemot tio Giants-spelare i huset ikväll.
Inga av de stora stjärnor, men ändå. Vilket helvetes liv det kommer att bli när de presenteras i jumbon.
* * *
Prusten gjorde några mycket avgörande mål i mina drömmars finalserie igår och ser rätt het ut även på värmningen.
Håll koll på honom.
* * *
Grattis på födelsedagen, Kometen.
Det var verkligen ingen dålig present du fick igår.
Boston var ju så bortgjorda att coach Julien såg ut som att han skulle börja gråta när dom zoomade in honom i båset på slutet.
Obetalbart.
* * *
I Lightning är det en väldigt långhårig Downie som ser ut som att han vill göra avtryck ikväll.
* * *
Kmannen, vi väntar med Sudden-lista tills tröjan hänger där, okej?
För övrigt har vi givetvis närvaro i Air Canada Center på lördag.
Denna länk till Big Papas och Jimmy Jazz gemensamma kanonblogg ger kanske en liten hint:
https://bloggar.aftonbladet.se/hockeyresan/
Själv åker jag till Long Island och tar emot Kenny J.
* * *
Nä, nu släpper vi pucken – med en sträng uppmaning till båda de båda lagen:
Underhåll oss för fan!
Jag återkommer i första paus.