Live från Sopranoland
Oh yes.
Äntligen tillbaka i en NHL-arena.
Känslan är omtumlande.
I normala fall hade jag nog näppeligen offrat en i övrigt ledig torsdag på att krångla mig över till New Jersey för att se Devils mot ett Montreal på dekis, men när jag varit ut och trampat valrörelse så här länge är suget efter hockey – efter ljudet av skridskor som skär i is och puckar som träffar plank, efter doften av supensoarsvett och zamboni-avgaser, efter åsynen av tejp-till-tjep-mackor tvärs över banan och rungande open ice–proppar – så monumentale att jag nästan hade kunnat åka ut till Long Island för en Carolina-match.
Hoppas någon vill vara med och dela glädjen över att bloggen surrar igen.
* * *
Läser Hockey News färska målvaktsnummer på tåget ut genom Sopranoland och kan konstatera att den kanadensiska hockeybibeln rankar en viss Lundqvist som ligans bäste keeper, knappt före Timmy T och Pekka R.
Nämen, Läxing och ni andra…det är det ju bara svenska New York-journalister som vill ställa sig in hos Lunkan som påstår.
Nåt måste ha blivit fel.
Att han just nu också har högst räddningsprocent och tillsammans med Jonathan Quick hållit flest nollor…det är förstås jag som fått de ansvariga i NHL-skrapan på sjätte avenyn att manipulera med siffrorna.
* * *
Inte för att jag hade några större förhoppningar på Habs i år, men att de vid den här tidpunkten skulle ligga på fjortonde plats med tio poäng upp till strecket är väl en nästa patetisk skuffelse.
Naturligtvis ska Devils, så inne i kriget kring strecket som det överhuvudtaget går att vara, tvåla till dom idag – trots skador och trots förståelig svårighet att motivera sig mot så oinspirerat motstånd.
* * *
Nervositeten över att befinna sig i downtown Newark har släppt för länge sedan, det är inte riktigt så farligt som fåniga manhattanites sitter inne i tryggheten på femte avenyn och föreställer sig, men man kan fortfarande bli rätt förbluffad av det galleri karaktärer som möter på Penn Station.
Det är som om någon blandat respektive ensemble från Zombieland, The Road och Boyz in the Hood och slängt in dem i en vänthall.
Den här gången är det en vildvuxen Dostojevksij-figur som går omkring och gormar om att ”property values are going to hell”.
Det har han i och för sig rätt i, men upplysningen kommer från ett oväntat håll, om man säger så.
* * *
Hanky Tank Tallinder hör dessvärre till dom DeBoer dessvärre får klara sig utan just nu.
Han har ju åkt på en propp…
Nä, förlåt. Sånt ska man förstås inte skoja om. Jag tycker det är trist att vara här när Tallen inte spelar och jag önskar honom raskt tillfrisknande i det där benet.
* * *
Har, upptäcker jag, ingen fast plats på den spatiösa pressläktaren i The Rock längre.
Med tanke på att jag inte visat mig sedan strax före jul är det kanske begripligt, men svider gör det likafullt.
Kampanjen måste börja nu:
Ge Biffen en fast plats i The Rock igen!
Eric, du börjar trycka t-shirts va?
* * *
Däremot är Yayo Josefson tillbaka in action.
Han har dock, av lätt förklarliga skäl, haft lite tungt i de fyra matcher han spelat efter sin långa skadefrånvaro och får ikväll husera i fjärdekedjan.
– Jag spelar där coachen säger åt mig att spela. No big deal, säger han till Star-Ledger.
Mitt tips är att stockholmaren får ett lyft just ikväll och gör minst ett mål. Det brukar hända grejor med svenskarna de gånger jag tar mig ut hit.
* * *
Ha ha, Skånske Jan, du såg alltså att jag stal The Hamptons-citatet till valbloggen.
Well, känn dig hedrad. Jag stjäl bara av de bästa…
* * *
Det kommer förstås att buas
Men jag förstår inte längre varför.
Ska Devils-fansen inte vara GLADA och TACKSAMMA över att en 8-miljonersman som inte gjort mål på över ett år inte spelar här länge?
* * *
Hittar en skrynklig gammal strumpa när jag kör ner handen i ytterfacket på dataväskan för att få fram en penna.
Då vet man att man varit ute på roadtrip och vid några tillfällen varit sen vid utcheckning och fått packa i en hast…
* * *
Assar, det har mycket riktigt gått rykten om en Prospal-comeback på Broadway, men personligen tycker jag det som framförallt saknas och behövs är en tung Shea Weber-pjäs på blålinjen – en som kan avlossa riktigt fläskiga slagskottskanoner. Och han ska vara bättre än vad McCabe-burgaren var förra säsongen.
* * *
Sedan jag var har senast har de också bytt stolar i det lilla hörn där utländsk media sitter – och där jag givetvis tjuvat åt mig en plats ikväll i alla fall.
De bekväma kontorspjäserna man alltid såg fram emot att få stuva ner sin feta röv i är nu ersatta av vanliga pinnstolar, så obekväma
att det börjar smärta redan innan värmningen.
Den skandalen får bli del i samma kampanj, Eric. Så tryck en T-shirt om att Biffen ska sitta bra också.
* * *
Följande lag har scouter på plats i The Rock ikväll:
Washington, Philadelphia, Anaheim, LA Kings, Columbus, Phoenix, Pittsburgh och Detroit.
Vill ni veta vad det betyder?
Det är trejder på gång.
* * *
Marty i kassen – för sjunde matchen i rad. Och han har för all del varit utmärkt på slutet, men DeBoer borde kanske ta lite intryck av den koleriska coachen på andra sidan Hudson-floden och slänga in Hedbä liiite oftare. Att Henke gör en så sensationell säsong beror ju av allt att döma på han spelar mindre och har mer energi när han väl gör det.
* * *
Följande kollega är på plats i The Rock ikväll:
Svenskan Janne Bengtsson.
Vill ni veta vad det betyder?
Vi får förbannat trevligt här uppe.
* * *
Adam Larsson tänker göra en bra match också, det ser man tydligen på värmningen.
* * *
Sam Kråka, jag tror att den tillspetsade konkurrensen är bra för både Monstret och Reimer. För att inte tala om hur bra den är för laget. Leafs ska till slutspel.
* * *
Nej, nu släpper vi sargen, va?
Livehockey igen…fan vad härligt.
Jag återkommer på traditionsenligt sätt i pausen.