Original Six Showdown på Garden
God afton, bloggläsarvänner, och välkomna till ett regnigt och grått New York.
Här spelar Rangers ikväll mot Chicago Blackhawks, en gäst vi ser mer sällan än tomten, och i normala fall hade hemmalaget förlorat.
Klart.
Det är ju just när serieledare precis vunnit en emotionell strid som den mot Boston och sedan stöter på ett desperat krislag som dom torskar.
Men som Strålle Strålman konstaterade efter Washington-fajten förra söndagen – en uppgörelse av samma sort – är Rangers inte som andra lag den här säsongen.
Dom vägrar – alternativt får inte… – ta några night offs och är nästan som allra bäst när dom förväntas vara som sämst
Så Hawks, svårt tilltufsade efter elva raka jävla förluster, ska i alla fall inte göra sig några illusioner om att det blir enkelt att rädda vintern ikväll.
* * *
Det råder, med all rätt, Lundsanity i New York sedan kungens sanslösa uppvisning mot regerande mästarna.
Så sent som igår febrade Broadway Brad för Posts reportrar om att hans svenske lagkamrat är planetens bäste målvakt.
Tyvärr får fansen dock inga möjligheter att leva ut Henke-hysterin ikväll. Tårtan har bestämt att han ska ha lite ledigt efter sin shutout-show och spelar Tåbiran istället – och istället får Lunkan jobba mot Columbus på söndag.
Jag hade gjort tvärtom och lirat Tåbiran mot tattiga Blue Jackets, bland annat för att en bortafajt väntar mot Penguins redan på tisdag – men framförallt för att upphetsade fans förtjänar att få gasta ”M-V-P” redan ikväll…
* * *
Ha ha, Wville, det var ett av de roligaste inläggen på länge. Tanken har aldrig slagit mig, men visst – Om Duncan Keith ställer sig till vänster Brad Richards har de som sitter bakom dem en klassisk rock ’n’ roll-vy.
* * *
Det här surret om att Stealth-flygaren överväger att trejda till sig Rick Nash i utbyte mot både Duby Duby Doo, McDonagh och Stepan oroar.
Ja, han är en grym powerforward, men dels har Rangers inget akut behov några sådana, dels ter det sig in i helvete vanskligt att börja dribbla med det som uppenbarligen är en i det närmaste perfekt kemi.
Snälla Stealth-flygare, försök låta bli att hemfalla till de gamla, förödande synderna nu.
* * *
Idag fyller The Legendary Oak Man – också känd som Eken – år.
29 blir pojkvaskern, osannolikt nog – för mig är Eken, med The Nomads ord, sixteen forever.
Till hans ära borde ni som är uppe i natten och kollar den här äta ett riktigt skrovmål.
Själv ska jag se den här matchen och sen störta ut på stan för att ansluta i det som garanterat är en svårartad backanal.
* * *
Det är ju typiskt, när Blackhawks för en gångs skulle kommer hit, då är den store Yellbear hemma och vårdar influensa – eller vad det nu är.
Jag känner i det närmaste sorg över det.
Men vi får i alla fall Viktor Stålberg och Marcus Krüger och vad gäller den senare blir det live-debut för min del.
* * *
Han är och förblir en smygare, Nyström på den där andra tidningen.
Han har inte med ett ord nämnt att han är på väg hit, men plötsligt står han vid min plats i pressrummet med sitt gladaste Eskilstuna-leende klistrar över hela plytet.
– Det hade du inte räknat med va, skrockar han.
Nej, men jag får ge igen med upplysningen att Henke inte spelar ikväll och då slocknar det sörmländska flinet, ho ho!
* * *
Det var länge sedan vi hörde av några Hawks-fans i kommentatorsspåret. så jag vet inte om såna som Offroad och Blackhawk läser längre, men om får ni gärna bidra med några teorier om vad det är som hänt.
Hur kan ett lag bestående av pjäser om Patrick Kane, Jonathan Toews, Marian Hossa, Patrick Sharp, Duncan Keith, Brent Seabrook och för all del Viktor Stålberg förlora elva matcher i rad?
* * *
Apropå Viktor:
Min gudson Viktor Berglund i Slätta fyller femton år idag och härmed utgår ett rungande grattis över den stora oceanen.
Jag ser fram emot NHL-debuten på Garden om sådär fem-sex år, Vigge.
Innan dess får du dock se till att din old man tar med dig och brorsan
* * *
Till och med mästarna var tvingade att ge Rangers cred efter matchen i tisdags.
Så här sa Lucic:
– Dom är the real deal. Bästa laget i öst.
Och så här sa Shawn Thornton:
– Vi har stor respekt för Rangers och deras sätt att spela. Laget är byggt som vårt. Det ser man sällan, men har man tillräckligt många begåvade spelare som köper den här sortens spelsystem, då ökar chanserna för succé.
* * *
Med Hawks på turné i öst har vi en gammal bloggfavorit in the house.
Chris Kuc från Tribune.
Vänta bara så ska jag hitta på ytterligare några riktigt dåliga skämt om hans underbara efternamn.
* * *
Wow, Eric – det är du som breakar nyheten om Grosse Grossmans trejd till Philadelphia för papa Biffen.
Tack så mycket, jag hann precis få in en nyhetsnotis innan redaktören hemma i Stockholm gick hem.
Grosse själv är både att beklaga och gratulera. Han har varit i Dallas länge, är nära vän med framförallt Loui Loui och känner sig säkerligen rätt omtumlad just nu, men i gengäld kommer han till ett mycket bättre lag och får större chans att vara med om något stort i vår.
För Flyers del…tja, Grosse är väl kanske inte mannen som vänder några trender på egen hand men han är en stabil och säker och klok back och såna verkar ju behövas i The city of brotherly love just ny.
* * *
Jaha, just som jag packar dataväskan för att ta mig upp till pressläktaren tittar kucen fram bakom ett skrivbås…
Herregud, är jag tolv år eller?
* * *
Allra roligast för Grosse är förstås att han får vara med om åtminstone ett krig mot Rangers!
* * *
Pressläktaren är som rena Ankeborg ikväll, så många representanter från Ducks har vi på plats.
Men det ska man inte läsa in för mycket i, dom spelar i Jersey i morgon och passar bara på att kolla in Hawks.
* * *
Rangers kör, Original Six-kvällen till är, jubileumströjor från fjolåret och Hawks har sina vita bortaställ
Så det här skulle mycket väl kunna vara den snyggaste tröjshow i NHL:s historia, faktiskt.
* * *
Frågar Brooksie om han tycker Henke gjorde NHL-karriärens bästa match i tisdags, men så långt vill Post-ikonen inte sträcka sig.
– Det var en 1-0-match mot Boston ifjol när han gjorde sju-åtta helt otroliga räddningar och så var det den där slutspelsserien mot Washington för några år sedan…där stod han för ett par helt extraordinära insatser.
Just ja, 2009. Då höll han på att slå ut Caps alldeles på egen hand.
* * *
Det är särskilt skojigt att mitt stavningsprogram är så sedesamt att det inte vill ändra Kuc till något annat än kul – och Kucen till kusen.
Men för all del, kul ska vi ha och han ser ut som en riktig kuse, kucen.
* * *
På värmningen ser det ut som att Del Zotto tänker smacka in några puckar på den skakige Crawford.
Kom ihåg var ni läste det först.
* * *
Plötsligt kommer Nysse Nyström och slår sig ner på stolen intill Varpu.
Well, ska han sitta här får han vara beredd på att hämta kaffe i pausen, det ska han veta!
* * *
Nu släpper vi pucken, va?
Kul ska det här bli.
Jag ber att få återkomma i första paus.