Andra rondel i Pittsburgh, del 2
Pittsburgh – Ottawa 2-1 (Period 2)
* * *
Det här blir en underhållande serie, kan vi konstatera direkt.
Den utkämpas mellan två skickliga lag som tycker illa om varann men gillar att spela hockey – och dessutom är är benägna att begå misstag som öppnar för, eh, intressanta situationer.
So far känns Pens, som i alla matcher de spelar, vassast i offensiven, men defensivt fortsätter de slarva och göra sig skyldiga till grova overturns och man fattar inte riktigt varför.
Dom är, som Dogge fler gånger påpekat, för bra för det.
Men som sagt:
Intressant blir det ju
* * *
Senators penalty kill hör till ligans bästa, men det hjälper föga mot ett powerplay tankat med raketbränsle och de får lära sig läxan direkt:
Man. Tar. Inte. Utvisningar. Mot. Den. Här. Motståndaren.
* * *
Min insiders i hissen visste vad de talade om.
Hemmaspelarna trycker till Erik så fort de får chansen.
Och nej, det är inte som att Cookie himself åker fram och ber om ursäkt första gången de ses på isen.
Han smäller in smäller in smålänningen i sargen istället.
To be continued…
* * *
Ojdå, Vokoun, det här har inte börjat bra – för att åter travestera SVT:s oerhörda VM-krönika från 1994.
Han gör ju en ren Fleury på Senators tidiga kvittering och tappar in pucken.
In med Ron Tugnutt!
* * *
Det är ju väldigt mäktigt när de använder hela isen som filmduk för projektioner under ett mäktigt intro.
Men det gjorde de ju faktiskt redan i igloon och man kan undra varför inte fler – till exempel de som basar för sånt på Garden – snor idén.
* * *
Ja, jag hade på känn att Malkin ville gå om Dogge i den interna målligan.
När backar som Jared Cowen står och glo som en uttråkad tonåring på söka-jobb-kurs är det å andra sidan inte så svårt.
* * *
Dom viftar handdukarna med en särskild sorts knyck i Pittsburgh och correct me om jag är ute och cyklar, men föddes inte den traditionen i den här stan – under Steelers-matcher?
* * *
Dogge och Chris Neil, ja.
Där har vi den här seriens interna kärnvapenkrig.
De ser ju till och med ut som två muscle-guys i en Hollywood-film om två rivaliserande gangsterligor som slåss om kontrollen över gatuhandeln i en stad som Pittsburgh..
* * *
Under kanadensiska nationalsången hörs de där som tagit alla hotellrum i Pittsburgh bra, men sen märker man inte mer av dem än man märker av den skadade Jason Spezza.
Slutsats:
Det finns för få hotell i den här stan.
* * *
Ja, Playoffwill, jag var ju inne på det där redan igår:
Det är beklagligt att NHL har så förbannat bråttom och inte ger oss åtminstone en dag att smälta den första omgången och börja ladda för den andra.
Känslan blir inte riktigt den rätta.
* * *
Men Spezza kan vara tillbaka redan till första matchen uppe i Scotiabank, sägs det idag.
Ni har ju sett – de har bra läkkött uppe i Ottawa.
* * *
Okej, game on igen.
Låt det bli kul