Stanley Cup-slutspelet 2013 börjar nu, del 3

Chicago – Minnesota 1-1 (Period 2)
St. Louis – LA Kings 1-0 (Period 2)

* * *
Det är som att Blues i hemlighet ägnat hela säsongen åt att studera vad motståndaren i den här matchen gjorde mot dom förra året och bara väntat på att få visa hur mycket de lärt sig.
Just det här ursinnet, den här vrålhungern, det här furiösa i alla moment var ju det som präglade Kings ifjol.
Nu får de smaka egen medicin och om det inte vore för att Quick fortfarande spelar som när han blev mästare hade de legat under med 3-0.
* * *
I The Madhouse lyckas Hossa kvittera och sen är det, som sig bör, mest Hawks – men Wild spelar fortfarande smart och släpper inte till särskilt mycket alls.
Spännande tredje blir det.
* * *
Jag instämmer med Brian Engblom:
Alex Steen är bäste utespelare på i sen i St. Louis.
* * *
Ja, Eric, visst var pausen i Chicago extremt kort?
Förstår att du gillar det; den som är mitt inne i ett bloggrace och behöver sina andningsuppehåll är mindre road, kan jag meddela.
* * *
Det är ju inga större fel på John Wesley Harding, för att nu etablera ett Dylan-inspirerat smeknamn på Wild-målisen.
Biron skulle inte göra det lika bra.
* * *
Glömmer alltid att gamle Rozsival – Rosie O’ Donnell! – spelar i Hawks.
För oss som minns honom från en inte helt blomstrande femårssejour på Manhattan är det svårt att föreställa sig.
* * *
Jodå, Kubz13, jag såg Sugar Kanes cirkusnummer till framspelning.
Hockeyporr indeed.
Men han skulle ju ha satt ett eget mål strax därefter också – och åtminstone delvis befäst min Saida-status.
* * *
Det är här i soffan som på isen:
Rookien drar betydligt mindre batteri än den gamle veteranen…
Jag är mycket imponerad av den detaljen.
* * *
Just ja, det har jag inte ens hunnit tänka på ännu – det kan ju bli evighetslånga övertidsdraman också.
Ho ho, vilken fest det vore.
* * *
Om en halvtimme börjar dom i Anaheim också.
Ojvoj.
* * *
Nu ska jag tammefan fira med en glass