I Got The Blues For You, del 3
NY Rangers – St. Louis 1-1 (Period 2)
* * *
Ojvoj, nu blir det Det Stora Blå ett tag.
Ja, jag håller andan alltså.
Alex Steen gör ju illa sig, haltar grimaserande ut i båset, sitter dubbelböjd i någon minut och försvinner sedan i några byten.
Men dessbättre:
Vår överlägset bäste målskytt kommer tillbaka och vi släpper väcka Pär Mårts med riktigt dystra nyheter.
* * *
Efter en inledning på perioden då det känns som att gästerna har allt under kontroll jobbar sig Rangers envetet in i den här matchen.
Det är inte lätt, för Howlin’ Wolfs vänner från Missouri spelar ju fruktansvärt tajt och hårt i egen zon men de ger sig fan inte och till slut lyckas Big Rick Nash – som börjat göra skäl för sitt kontrakt de senaste veckorna – pricka in kvitteringen bakom Halak.
Tredjeperren har potential, känns det som nu.
* * *
Sex minuter in i mittperioden har de församlade i the woooorl’d most famous slutligen lyckats smälta den där jävla ärtsoppan och inser plötsligt att de är på hockey.
En tam men ändock ”Let’s go Rangers”-ramsa ekar för första gången på hela kvällen under takåsarna.
* * *
Nå, Hällegerd, som du såg släppte de till en del i förrgår, Blues.
Kan hände de bästa…
* * *
Sen blir det dock inte så mycket mer hålligång på läktarplats.
Det här är inte den typ av match som generar sådan energi.
Ännu.
* *
Dolan har bränt en miljard dollar på renoveringen av sin lilla arena, men det hindrar inte plexiskivor från att ramla ner över Talbot i båset.
Hallå.
* * *
Granvista, gamle stammis i kommentatorsspåret, var har du tagit vägen?
Du saknas oss.
* * *
Det upphör aldrig att förvåna att en så liten filur som Zuuuke törs vara så kaxig mot biffar som de i Blues.
Man förstår mer av norska motståndsrörelsens framgångar när man ser honom i action.
* * *
Lillis, som jag förstått har de haft vissa problem att sälja plåtar till matcherna på Yankee Stadium och den nuvarande väderleken lär inte underlätta.
New Yorkers utsätter sig inte för den sortens obehag utan orsak.
* * *
Efter den inledande softien har Henke varit helt felfri. Det finns inget att oroa sig för där längre.
* * *
Eventuell brist på fokus skylls härmed på The Oak Man.
Han är på sanslöst pladdrigt humör och distraherar sin vän bloggaren praktiskt taget oavbrutet.
Det kan handla om medveten provokation. Gävle-bor är såna ibland, i synnerhet när Leksand spöat Brynäs för andra gången i rad.
* * *
Nu kommer det hända grejor.
Tror jag.