Sedin-comeback i The Joe, del 2
Här hände ju inte så mycket, men änå:
Det är härligt att se Henke Sedin på isen igen och höra kommentarerna i eviga klassikern ”Henrik to Daniel, Daniel to Henrik…”
Allt är som det ska igen.
* * *
Nykläckte olympiern – och Tre Kronor-debutanten! – Hästpolo-Gustav har inte märkts så mycket i den här inledningsperioden, men det är ju inget snack om att det var han som skulle ha den där sista platsen i truppen.
Det hade varit mycket av Mårts att inte hugga när han plötsligt hade tillgång till en av NHL:s just nu hetaste forwards – och Henrik Zetterbergs nye bästa kompis.
Bloggen är mycket nöjd.
* * *
Edler börjar matchen i Red Wings bås och hade ju kunnat hälsa på ett helt batteri framtida lagkamrater i Sotji, men det såg ut som att exempelvis Zäta inte var det minsta intresserad av att konversera…
* * *
Tårtan har samma sardoniska leende som vanligt klistrat över hela plytet när dom zoomar in honom i båset, men verkar samtidigt angelägen om att inte utmärka sig för mycket.
Har han lärt sig en läxa, månne?
Äh, det är bara första matchen.
Om några veckor är han sig själv igen och vi som gillar underhållande sideshows är därmed att gratulera.
* * *
Min bäste kompis, Bullen, åkte hem i kväll efter tre veckor i korresoffan, så nu är det lite tomt och vemodigt här.
Ni får pigga upp mig med lite action i kommentatorsspåret.
* * *
Nog är det väl förbluffande att Canucks PP, ett mördande vapen för bara något år sedan, har blivit så här impotent; de facto ett av de sämsta i hela ligan.
Men alla som följde Rangers när Mike Sullivan – den ansvarige för travestin – skötte Rangers spel i numerära över-och underlägen får kraftiga deja vu-känslor.
* * *
Kommentatorerna på Fox Detroit är fan min favoriter. Inte för att de kan bäst eller kommer med skarpast analyser, men för att de kväll efter kväll skapar sån gemytlig, skrockande Arne-och-Ankan-stämning.
Det är sån hemtrevlighet jag vill se när jag kollar på hockey.
* * *
Det måste känns något typiskt för Henke Sedin att gå skadad under exakt samma fjorton dagar som Tårtan var avstängd.
Lagkamraterna fick ju semester från den mest koleriske i hockeyvärlden, men inte han.
Dålig tajming för en Iron man..
* * *
Nu tror jag OS-Gustav gör mål.