Tung kväll i korresoffan, del 3

Inga nya svenska skador ännu, va?
Härligt.
En stor kväll.
* * *
Har man sett, det gick att göra mål på Ben Scrivens på Garden också.
Men det tog ett tag…
* * *
The Euro Twins – Zäta och Datsyuk – har alltså bara funnits på isen samtidigt vid fyra tillfällen sedan 23 november.
Nu är de – men hittills har det gått sådär.
Panthers, som haft nästan samma övertag på rödvingarna den här säsongen som CCCP brukade ha på Sverige, leder förstås nere i Fort Lauderdale.
Så spelar Pavel enligt uppgift i princip med ett ben också.
Bli inte förvånade om det till slut meddelas att även han måste avstå från skojigheterna hemma i Sotji.
* * *
Julia, vilken ära att du släpat dig upp mitt i natten fast jag svek dig så oförlåtligt…
15 mars och/eller 5 april – då är det för dig!
* * *
Fy fan, det är sannerligen tungt för Canucks nu. Såvida de inte vänder i Bell Centre – och det finns väl ungefär noll och intet som tyder på att de ska göra det – ramlar de ner under slutspelsstrecket imorrn.
OS-uppehållet kan inte komma snabbt nog för herr Tårta.
* * *
På MSG-sändningen får reserv Lundqvist frågan vilken lagkamrat han ser minst fram emot att möta i Sotji.
– Det svarar jag inte på, flinar han.
Men vi vet – det är en Zuccarello i friläge han absolut inte vill stöta på, om broderfolken från Norden nu skulle ställas mot varann.
* * *
Bacon slår till och prickar in säsongens åttonde balja på Nashville – så skulle det, gud förbjude, vara allvarligare än befarat med Oduya vet Mårts en till som ska ha telefonsamtal under fredagen.
* * *
Det är såna här kvällar man frågar sig varför man slutat röka.
Ett par bloss skulle sitta fint nu.