Trading deadline day 2014, del 5
Vilken härlig rivstart…
Det är de facto den regerande Art Ross Trophy-vinnaren som efter fjorton år lämnar Tampa för New York – och det är Rangers lagkapten som lämnar New York för Tampa.
Jag trodde verkligen inte det skulle hända, så sent som igår hette det att blott några hundra tusen dollar skilde Rangers och Callahan åt, och St. Louis ÄR ju, hur missnöjd han nu än varit med Yzerman, Tampa Bay Ligthning
Men i år kan vad som helst uppenbarligen hända.
Vinnare?
Well, St. Louis är en större stjärna och betydligt farligare målskytt, men han fyller 39 till sommaren, så dealen känns kortsiktig och kostade mycket.
* * *
Man vet att det spårat ur när TSN har en sångare i studion och låter honom rappa (!) om alla trejder och rykten.
Be en bön att Viasat inte ser och får några idéer.
* * *
Kul uppgift:
Rangers gör allt för att hinna få sitt nyförvärv till stan redan ikväll, så han kan lira matchen mot Toronto.
DÅ ska jag definitivt dit.
* * *
Frågan är vad Stamkos säger.
Det är hans mentor och radarpartner som försvinner.
* * *
Phil Esposito har en del att förklara just nu…