Pungarnas Stanley Cup

Årets Stanley Cup- slutspel har artat sig till ett pungarnas slag.
Med betoning på slag kanske.
Först greppade Blackhawks-coachen Joel Quenneville tag i klockspelet i båset – och blev bötfälld av ligan.
Sedan försökte Milan Lucic, som vi sett på skräckinjagande bilder under natten, kastrera Danne DeKeyser med en bestialisks spearing i skrevet.
Det säger något om moralen i NHL att Quenneville får pröjsa 25 000 dollar för sitt oanständiga tilltag och Lucic bara 5000.
Kanske man rent av säga att ligans makthavare inte har några – förlåt – balls…
Man ska dock inte vara naiv.
Det är så där det går till när våren kommer till de nordamerikanska hockeyrinkarna.
Fullt lika iögonenfallande brutalt som i Lucic-fallet brukar det kanske inte vara, och framförallt fastnar ful-grejorna sällan på bild, men jag påminner om hur det var när en Jonathan Ericsson som precis hade tvingats operera blindtarmen klev in i finalen mot Pittsburgh 2009.
Motståndarna var, berättade han efteråt, hela tiden och högg med klubborna i höger ljumsktrakt.
Men Big E föreföll inte särskilt upprörd för det.
Han visste.
I stora slutspelspelsmatcher gör alla allt – även sådant den civila världen knappt ens kan föreställa sig – för att få minsta fördel.
Så blir inte förvånad om fler pungar hamnar i blickfånget – bildligt talat, får vi dock hoppas – framöver.
* * *
Ja, bloggen stämplar härmed in för ännu ett Stanley Cup-skift, centrerat först kring tidiga returen mellan powerhouse-duon St. Louis och Chicago och sedan kvällsmatcherna.
Det blir dock mest finlir i korresoffan idag, tror jag. Lite soft sådär. Inte fullt lika ambitiöst som de tre föregående dygnen.
Dels har det inte hunnit hända så mycket sedan vi sist hördes – jag har i princip bara vaknat i Boston och skumpat hem på shutteln till LaGuardia i en elak northeast-vind – och dels behöver jag ladda lite batteri efter den inledande tjurrusningen.
Men jag finns här, jag skriver lite då och då och jag har gärna kontinuerlig kontakt med er i kommentatorsspåret.
* * *
Bad news för Avalanche-fans: Matt Duchene har inte ens börjat skridskor ännu och kommer inte spela i serien mot Minnesota.
Bad news för Flyers-fans: Steve Mason är fortfarande inte återställd och spelar inte Game 2 mot Rangers imorrn.
Good news för Jackets-fans: Umberger gör comeback ikväll,
* * *
Ny maraton-OT i Scottrade Center nu på eftermiddagen?
Skulle inte alls förvåna.