Chicagos svåraste match, del 3
Chicago – LA Kings 3-4 (Period 2)
* * *
Ja, dessa Los Angeles-kungar.
Nu är de, nästan, klara för Stanley Cup-final
De verkar inte ens reflektera över att de ligger under, bara trampar på och har plötsligt vänt.
Duka ett bord på Dan Tana’s, Christian…
* * *
Just nu tror jag CINDY Crawford är bättre än Corey.
Ledningsmålet Pearson gör ska en NHL-målis inte släppa in ens på träning.
Herregud.
* * *
Att spela mot Kings när de har ledningen är som att försöka vinna ett krig mot en kärnvapenmakt med konventionella vapen.
Går inte.
* * *
Jo, den västra konferensen håller högre kvalitet – och har så gjort i flera år.
Men det betyder inte nödvändigtvis i finalen blir så lätt för västlaget som man tycker att den borde bli när man suttit och tittat på konferensfinalerna
Olika spelsätt, olika karaktärer och olika lirare reagerar olika på varandra.
Man vet aldrig.
Boston-björnarna, för att ta ett aktuellt exempel, kan se hur bra som helst ut men springer plötsligt på ett Montreal som de bara inte gillar att spela mot och plötsligt är säsongen över.
Med det sagt:
Även jag är väldigt övertygad om att Dustin Brown snart höjer bucklan mot taket i antigen Staples Center, Bell-katedralen eller Garden.
* * *
Sett till de senaste dagarna går det faktiskt att säga att Dustin Tokarski är Stanley Cup-slutspelets bäste målvakt.
Precis det förutsåg jag redan i januari….
* * *
Ser under ett reklamavbrott att hålls ett F1-lopp i Montreal 9 juni.
Det vore en skojig krock mitt under pågående Stanley Cup-final.
* * *
Kul bild på Halvan, John J.
Det är ju så han ser ut..
* * *
Grym sushi, kan jag meddela. Smakade kalifornisk vår – och det är ju en händelse som ser ut som en tanke.
* * *
Nu kommer sista perioden i United Center för säsongen. Och sedan har vi, tror jag, vår första finalist säsongen 2013-2014.