Årets match, del 3

Chicago – LA Kings 4-3 (Period 2)
* * *
Jaha, då lutar det åt det där vimlet i det täta stekoset på Tavern on Rush igen då.
Men bara lite.
Den är matchen är så konstig, så full av egendomliga moment, att det fortfarande känns helt öppet.
Förmodligen blir det övertid till långt in på småtimmarna.
Sen avgör en ovärdig snubbelstuds.
* * *
Mjölkkorna i Russnäs står på bakbenen och råmar när Yellbear Hjalmarsson plötsligt sticker med upp i ett två-mot-en-läge här i slutet.
Han ska förstås skjuta själv där, han har ju en slägga em slår istället en osjälvisk passning till Shaw och så blir’e inget.
De tvingar dock fram en utvisning i just det läget – och i det powerplay som följer smackar ju Sharp in sitt andra för kvällen.
Så nu står kossorna i den där hagen på småländska höglandet och nodda i takt till ”Chelsea Dagger” i alla fall.
* * *
En luguber studs till – och så kvitterar Toffoli i öppen kasse.
Att det var såna som skulle avgöra Årets Match hade man kanske inte räknat med.
* * *
Det är fan vad Kings mosar Kryckan hela tiden.
Har han gjort dem något ont – eller vet de bara att man alltid ska frukta järnkaminer?
* * *
Coolt att Charles Barkley är på plats i The Madhouse – och ännu coolare är det om han har Michael Jordan med sig, vars staty utanför hallen brukar kläs i Blackhawks-tröja såna här kvällar.
Men bortsett från sådan gammal Bulls-adel har Chicago inte mer chans i den DEN kampen – om coolast celebriteter på läktarplats – mot de övriga två Stanley Cup-kandidaterna än vad Tranås har mot Paris i kampen om exklusiva hotell.
* * *
Dom säger att det här kan vara Mike Richards sista match som Los Angeles-kung.
Han har flera år kvar på kontraktet, men det är som bekant rätt fett och han spelar nu i fjärdekedjan, så det kan bli fråga om buy-out.
Som den uppkäftige gamle centern spelar ikväll ska det dock inte vara så svårt att få hugg nån annanstans.
Varför inte på Long Island, till exempel.
* * *
Adrian Pihl, jag är rätt säker på att Henke är den ende målvakt som har chans att vinna Conn Smythe.
Om Rangers torskar blir det antigen Kopitar – eller Kane för andra gången i rad.
* * *
Oj, nu knackade det dörren.
BBQ sandwich har anlänt.
Kan behövs inför tredje.
För nu borde det ändå och trots allt vara slut på studsar och tillfälligheter
Nu borde de här två monsterlag tömma bränsletankarna i ett sista, fantastiskt all-or-nothing-klimax.
Var beredda.