Stanley Cup-finalen 2014, del 6
LA Kings –NY Rangers 3-2 (Slut, övertid)
* * *
Det är inga höga odds på att Dan Girardi ligger vaken i sin hotellsäng, tvärs över gatan från Staples Center, och stirrar i taket i natt.
Rangers hade verkligen, verkligen behövt segern i den här matchen.
Men alla chanser försvann när han som en annan Tranås AIF-junior indianade iväg pucken rakt i famnen på Justin Williams – den spelare i världen det är minst lämpligt att skänka presenter under övertidsdraman.
Och nu – nu är Rangers inte piskade att vinna på lördag, men de står vid avgrundens rand och ropar om de inte gör det.
Testa Nyquil, Dan.
Ibland funkar dom även när man har ångest.
* * *
Johan Esk på DN är först att ryka i stora finaltipset…
* * *
– Vi var inte riktigt redo för deras snabba wingers. Det måste vi ändra på till nästa match, säger hjälten Williams när han sitter på podiet efter matchen.
Översättning:
Den där Carl Hagelin ska inte få fler frilägen.
Han hade ju fan ett superläge till i penalty kill i slutminuten.
– Ja, jag borde ha satt den också, suckar han när jag hittar honom längst in i det exemplariskt rymliga bortarummet i Staples inre.
* * *
Man kan förstå att Darryl Sutter blir sarkastisk när han sätter sig på podiet efter en Stanley Cup-final och första frågan lyder:
– Du, den här Jason Williams, varför är han så bra?
* * *
Gott om texter härifrån på sportbladet.se nu.
Läs dem.
Själv ska jag , med stor lust , utnyttja det faktum att klockan, lokal Pacific-tid, bara är tjugo över tio efter det här Formel 1-racet.
Hemma i New York hade den varit halv två.
Innan vi skils åt, dock – lite bilder, bland annat på Hagge, Carbomb, Pat Leonard och the hardest working man in showbusiness Kenny Albert, Bjuppie i en Gram Parsons-tischa han tycker han borde få beröm för (det var förstås vid träningen igår; idag var det kostym och vit skjorta) samt väderleken för de kommande dagarna i La La Land.
Mellandagsrapport kommer imorrn