A rainy night in Midtown, del 4

Äh, nu är det ju lite synd om Devils – och Kincaid.
Dom, och han, gör det ju riktigt, riktigt bra i mötet med ligans bästa jävla lag, men får till slut stryk på straffar
Likafullt:
En sån här insats, mot dylikt motstånd en back-to-back-kväll, måste väcka tillförsikt bland fansen.
Eller?
* * *
Matt Martin, det minst sympatiska inslaget i den finfina 2014-upplagan av Islanders, håller på att bryta ryggen av Minnesotas Keith Ballard med en hänsynslös tackling – och intill står den oduglige domaren Brad Meier och gör ingenting.
När Safety-kontoret straffar syndande spelare med mer eller mindre kännbara avstängningar, kan de då inte också stänga av domarna som missat övergreppen?
* * *
Toews straff är ju rent sick.
* * *
Filpan från Åkerö trycker alltså in en balja redan efter två och en halv minut.
Då finns det marginal för en multimål-kväll – i synnerhet mot ett svagt och just nu svårt skadedrabbat Colorado.
* * *
Lite onödigt av Duncan Keith att gestikulera hånfullt åt The Rock-publiken efter kvitteringen.
Men han har ju ociviliserade tendenser mitt i all helylle-image ibland.
* * *
Nu ska jag klippa en chicken korma – och se slutet av vad som verkar vara en härligt temperamentsfull fajt mellan Bolts och Caps.
Sen glider jag nog över till just Nashville-Colorado och återkommer när andra perioden är över där.