The wind blows right through you
Vinden Shane MacGowan sjunger om i ”Fairytale of New York”, den som ”blows right through you”, den sveper obönhörligt längs avenyer och gator på Manhattan ikväll.
Kölden är svår redan från början, med med kraftig blåst hjälper det inte att jag bylsar på mig som inför en polarexpedition med Ola Skinnarmo innan jag går ut – byarna tränger rakt genom rock och tjocktröja och skjorta och linne och slår själva benmärgen i iskall, rostig kätting.
Och värre ska det bli.
Den kommande natten väntas bli den bistraste i the city på flera år.
Så vad gör jag här?
Varför är jag inte i Florida? Eller med Rangers på roadtrip i Kalifornien? Eller på elektronikmässan som Eken bevakar i Vegas – och tar en drajja i ”vår” lounge på Bellagio?
Jag vet inte, jag är väl bara dum i huvudet i största allmänhet.
Men som man bäddar får man som bekant ligga och jag får försöka värma mig med hockey istället.
Fyra bra NHL-fajter ska avgöras ikväll.
Är ni med?
* * *
Blir både förvånad och inte över att Carl-Gustaf Lindstedt-kopian Randy Carlyle slutligen fockades i Toronto.
Inte förvånad för att han ju bevisligen inte varit särskilt lyckad och inte verkar ha haft nyckelspelare, vilket det nu ska vara , med sig – förvånad för att det sker just nu. Situationen var densamma i våras, men då fick han vara kvar – och istället tvingas han bort nu, när laget de facto ligger på slutspelsplats.
Men någon i ledningen kanske tänkte att det den här gången kunde vara en poäng att försöka testa med en förändring INNAN det årliga jätteraset.
Sensationell framsynthet för att vara i Big Smoke i så fall…
* * *
– Detroit kommer alltid tillbaka, sa president Obama vid ett framträdande i Michigan-metropolen idag.
Jag visste väl att han har koll på hockey och sett hur ofta Red Wings vänt sina matcher i år!
* * *
Horachek tar över på interim-basis i Toronto, men sedan – om inte annat så i sommar – är det rimligen krattat för Dan Bylsma.
Det är just ett lag som Leafs han ska coacha.
* * *
Däremot sa Obama ingenting om Red Wings och straffavgöranden…
* * *
Rangers har vunnit tio av de senaste elva och det är ju bra, men sanningen är att motståndet huvudsakligen bestått av lag som Carolina, Buffalo, Edmonton och ett New Jersey som just hade bytt coach.
I natt kommer det verkliga testet, borta mot serieledande Anaheim – följt av ett nytt i morgon mot Kings i det Staples Center där deras drömmar dog i somras.
Fortsätter plocka poäng där, liksom i San Jose på lördag, börjar jag tro att det är nåt med Blueshirts i år också.
Men först då.
* * *
Inte heller berörde presidenten det faktum att Hästpolo-Gustav får böta två tusen dollar för filmning mot Bruins.
Ojvoj, utan att veta säkert gissar jag att det finns de i den närmaste omgivningen – en kan tänkas heta Henrik, en annan Niklas – som har rätt kul med en svårt besvärad hästpolofantast just nu…
* * *
Rangers får gå upp mot Mister Universe Bryzgalov ikväll.
De får själva avgöra om detta faktum ska fylla dem med förtröstan eller fasa.
* * *
Moteld mot kylan innan pucken släpps i Toronto:
Just det – kaffe.