Big Night i korresoffan, del 3
Jesus, Red Wings
Dom ligger under mot Canes nu.
Med 2-1.
Ska jag verkligen behöva resa ner till Skånske Jan-trakterna på lördag och följa ett in-i-grundseriekaklet-drama?
* * *
Här jinxas ingenting.
Jag vill visserligen att spänningen lever så länge som möjligt, men sanningen kan man aldrig dribbla bort.
Pens befann sig nära sin högstanivå i första och när de gör det kommer skakiga kids som inte andats så mycket hetluft tidigare sällan åt dem.
Dessutom har Fluery, kommentatorsspåret mest baktalade, faktiskt varit lysande.
Dock:
Nu har matchen ändå lite, lite liv.
Pageaus reducering är stor – och det faktum att de dödar två svinjobbiga utvisningar på slutet i andra ännu större.
Ett hemmamål till i början av tredje…då jävlar blir det raffel monumentale igen.
* * *
Returen Jimmy Howard släpper när Chris Terry gör 2-1 i The Joe är helt enkelt inte acceptabel.
Slutspelssviter blir väldigt svåra att upprätthålla om målvakterna uppför sig så amatörmässigt.
* * *
Förstår dig, Laving.
Men den feta damen har inte sjungit ännu.
Detroit och Boston kommer fortfarande känna het senatorflås i nacken – även om ”ni” torskar ikväll.
* * *
Ah, kolla, Zäta ändå.
Det var ett tag sen senast.
Men inte så länge sen att Canes kunde dra slutsatsen att han helt förlorat scoring-förmågan och därför lämnade honom så ren framför kassen att hunnit gå ut och tanka bilen, kommit tillbaka och skjutit.
* * *
John J, vad var det DÄR?
Jag tror inte inlägget du svarade på var menat som något påhopp.
* * *
Slår över till MSG och ser Bernier reducera mot Rangers och att döma av reaktionerna i The Rock skulle det – nästan – rädda hela säsongen åt Devils om de fick knacka President-trofén ur händerna på ärkerivalen.
* * *
Jets håller sannerligen på att göra sig förtjänta av en slutspelsplats.
Grymt starkt att göra det här borta mot Blues.
* * *
Nu har jag inga fler glassar.
Men väl lite kaffe.
Det får duga.