Påskafton i korresoffan, del 3
DETROIT – PITTSBURGH 1-4 (Period 2)
COLORADO – MINNESOTA 0-0 (Period 1)
• • •
Nu är det ärligt talat lite rörigt.
Jag zappar förtvivlat mellan de båda NHL-matcherna – samtidigt som Radiosportens Pelle Marklund ropar från Leksand på datorn.
Så ursäkta eventuell brist på fokus.
• • •
Penguins har vridit på kranarna och kör över Wings i andra.
Samtidigt ger Wings åter så där axelryckningsartat intryck – som att de inte riktigt är införstådda med vad som står på spel.
Men det kan förstås vara Pittsburgh, som är ett bättre hockeylag, som får dem att se ut så också.
• • •
I Pepsi Center vet alla vad matchen gäller.
Inga mål ännu, men det händer saker hela tiden – och smågurgel utbryter efter snart sagt varje avblåsning.
Så härligt!
• • •
Bengan väntar tydligen till tredje, men Hagge hugger redan i mittperioden.
Lysande trejd, det.
• • •
Som sagt, man skulle ju vilja se – jublar Flyers-fansen när såna som Kunitz och Letang piskar in sina mål?
• • •
Ingen kan påstå att det direkt är påskstämning i kommentatorsspåret.
Man ska blogga på nattetid, det är sen gammalt.
• • •
Jag gillar tröjorna Avalanche uppträder i idag – men framförallt kanske för att jag har rätt svårt för det ordinarie stället.
• • •
Men i natt blir det inget bloggande.
Eken ska tragiskt nog flytta hem till Sverige – på semi-basis i alla fall – och har utflyttningskalas nere i East Village.
Naturligtvis måste jag närvara – med svart sorgeband runt vänster kavajärm.