Dagar när öden beseglas, del 5

PITTSBURGH – NY RANGERS 6-3 (Slut)
ANAHEIM – NASHVILLE 0-0 (Period 1)

• • •
Jaha, hur ska jag nu ta mig genom kvällen – och resten av livet?
Att döma av de förbryllande mail som ramlar in är det på något vis jag som blivit utslagen ur Stanley Cup-slutspelet och är förkrossad och ligger i fosterställning på golvet.
Sicket snickesnack.
Jag tycker det är roligt när Rangers orsakar hockeyfeber i den här magiska staden och jag önskar att målvakten jag följt i elva år får vinna någon gång, men att Rangers som lag och klubb åker ur rör mig inte i ryggen.
Om det inte vore för att det förmodligen skulle bli väldigt trångt (…) borde alla som tror det få vara med i soffan – eller på pressläktarna – under den här sortens matcher och se hur lite jag reagerar på nånting som händer, utom Ekens babblande.
Slutspelet fortsätter, på helt väntat sätt vad beträffar Penguins och Rangers öden, och kommer vara underbart.
• • •
Jaha, 0-0 efter första i Honda Center.
Jag ska haka på och titta nu, men hann inte se något av inledningsperioden och undrar om någon måhända kan bidra med litet minireferat?