Game 7 i hajtanken
Allt ljus på San Jose Sharks.
För nu är det deras tur att försöka jaga demoner på flykten, bryta en förbannelse och spränga sönder den sista barriären i det elddop som kallas Game 7.
Bluesmännen från St Louis gjorde det igår, här är chansen till evig saliggörelse för det stim av hajar som så bedövande många gånger förlorat modet och hjärtat och kraften i bettet i de största, mest avgörande ögonblicken.
Vi har tidigare under det här slutspelet kunnat ana att det finns mer sisu och swagger och motståndskraft i årets upplaga än i de som alltid kollapsat tidigare – och att gammelhajarna Joe och Joe och vemodige Patrick har ett helt annat klipp i steget.
Men nu är det Game 7 och det är en helt annan beast, en som väcker lika dåliga minnen och lika mycket ångest i Silicon Valley som i Washington DC.
Så de behöver iscensätta tidernas exorcism när hela säsongen nu kulminerar i 60 glödande minuter.
This is it, liksom.
Hela arvet, hela testamentet, kan skrivas om ikväll.
Eller huggas i sten.
Igen:
Det är snudd på omänskligt tufft att en enda match, efter 82 grundserieomgångar och elva playoff-dueller, ska ha sådan betydelse.
Men det finns en anledning till att dom säger att det inte finns något som är svårare och mer krävande än att vinna Stanley Cup.
• • •
Jag är kvar i soffan – så alla vet… – och efter tre dygn på raken, utan verklig kontakt med andra människor, undrar jag om jag inte börjar få lite cabin fever.
Förmodligen är det därför det låter som jag snappat när jag svarar på Eriks frågor, fast jag egentligen inte menar något illa.
Men det här är sista gången på ett tag jag sitter här som en Travis Bickle med puck på hjärnan.
Den östra konferensfinalen får öppna utan blogg i morgon – och sedan flyger jag till St. Louis för att följa inledningen av den västra, vilka det nu än är som gör upp i den.
• • •
Givet hur den här serien hittills sett ut borde det vara klar fördel Sharks ikväll.
De har vunnit förhållandevis enkelt hemma i sin väldiga hajtank – fast de hela säsongen framförallt varit ett starkt bortalag, men logiken be damned i playoff – medan Predators fått pressa sig till det yttersta i sudden death-avgöranden hemma i Bridgestone.
Men som vi konstaterat några gånger har ju Nashville den här våren gjort en LA Kings och utvecklat kackerlackans egenskaper.
De ger aldrig upp, de kommer ständigt tillbaka, de går inte att bli av med – lika lite som krypen i köket i min första New York-lägenhet i East Village.
Dessutom:
Coach Laviolette är en jävel på Game 7.
Han har varit uppe i sex stycken under sin karriär som NHL-befäl – och vunnit fem.
Så lätt bli det inte för DeBoers och Hedbäs krigare.
• • •
Tack för alla St. Louis-tips.
Jag ska vårda dem ömt.
För sexton år sedan var jag där och hälsade på dåvarande Blues-backen Ricard Persson i en hel vecka och då hamnade vi i och för sig på en hel del trevliga ställen men jag kommer inte ihåg några av dem och det gör inte Rico, berömd för sitt korta minne, heller.
Sedan har jag varit tillbaka sju-åtta gånger men aldrig riktigt känt mig helt såld på stan. I samband med en debatt under presidentvalet 2008 såg jag till och med ett brutalt rån utföras på en råbarkad studentgata nån i mitt sällskap hade fått tips om och det var verkligen inte så trevligt.
Men tack vare bloggens eminenta läsare känner jag fin pepp inför det här besöket!
• • •
Somliga krymper i Game 7-trycket, andra växer och ingen vet på förhand vem som reagerar hur, det talte vi om redan igår.
Men det låter som att Filip Forsberg i alla fall i teorin är en sån som plötsligt kan börja spela sitt livs hockey när the going gets really tough.
– Jag har avgjort väldigt många Game 7 i fantasin under min uppväxt. Det är det här man drömmer om, säger han.
Så ska det låta.
• • •
The Hockey News väckte viss uppståndelse med dagens teori om att Dallas borde försöka trejda till sig Henke Lundqvist – och att Rangers borde nappa.
Chansen att det ska hända är nog rätt så mikroskopisk, begåvade argument till trots. Lundqvist är så mycket mer än bara en hockeyspelare för Rangers – och själv skulle han näppeligen ge upp sin no trading-klausul för att få byta Manhattan mot Texas.
Det hindrar inte att jag ägnat eftermiddagen åt att kolla hus och lägenheter i The Big D, för självfallet skulle jag följa honom västerut, och hittat några exceptionellt lockande.
Så, well, inte mig emot, faktiskt…
• • •
I år är det, verkar det som att vi måste slå fast, garanterat ingen som har något problem med Ovetjkins agerande.
Han flydde ju inte bara fältet den här gången, han stannade i två dagar och gjorde exit-intervjuer, och först nu sitter han – tillsammans med Kuznetsov och Orlov – i first class på Aeroflot-planet hem till Moskva och smuttar på en champagne.
No problems.
• • •
Efter kvällens drama ska jag försöka tippa konferensfinalerna och inte för att gå händelserna i förväg, men jag tror att Pittsburgh slår Tampa med 4-2.
David, replik?
• • •
De har Paul Martin i år och de har, framförallt, Joel Ward.
Det är två skäl till att San Jose nog kan ha lättare att hantera Game 7-monstret nu.
Smeknamnet ”Big Game Wardo” har inte uppstått ur tomma intet
• • •
Dålig omen för Predators:
ABC har just idag beslutat att lägga ner serien ”Nashville”.
Ojdå.
• • •
Ni som eventuellt lyssnat på den podd jag och Youngblood spelade in tidigare idag vet att det hostas och skrovlas en del här i Midtown-holken just nu, men not to worry.
Det är i allmänhet sista stadiet av Stanley Cup-förkylningen och imorrn ska jag sova bort de sista av de här irriterande små besvären.
• • •
Det viktigaste ikväll, det helt centrala vad i alla fall mig anbelangar, är att den här matchen blir bättre än den vi såg igår.
Två lysande lag som tömmer bränsletankarna, intensitet, drama, jämn ställning, mycket gurgel och helst lite övertid på det – så ser min beställning ut.
• • •
Det bästa med resan till Missouri är att jag flyger på lördag eftermiddag och på lördagseftermiddagar är amerikanska flygplatser som lugnast och mest angenäma.
Jag har heller inga uppgifter, mer än att ta mig till hotellet och sova, när jag kommer fram, så jag kan ta mig några jamare innan, och efter, takeoff också.
Det kan inte bli mer förträffligt.
• • •
Klockan är sen i Sverige nu, så det går kanske inte att göra sig några förhoppningar om hela havet stormar i spåret, men ni som är vakna ska känna er hjärtligt välkomna till ännu en nattmangling med bloggen.
Nu åker vi.
Game 7 i Sharktank.
Magi.