Honkey Tonk och Stanley Cup, del 3

NASHVILLE – SAN JOSE 2-2 (Period 2)
• • •
Sharks börjar sprätta lite mer med fenorna i andra och framförallt är The Big White himself – Joe Thornton – ett ständigt hot.
Och när de 12.09 in i mittakten för första gången för aftonen får sätta tändstickan till stubinen – alltså spela powerplay – smäller det direkt.
Målet är i och för sig kontroversiellt och jag håller nog med Lavy – och John J! – om att det kunde dömts bort för offside, men ändå.
Nu är det kvitterat och hela serien hänger in the balance, boys and girls.
• • •
Sorry, men Disqus verkar ha problem ikväll och jag kommer bara in på admin-sidan då och då.
Dom säger att dom jobbar på det och vi får väl se.
• • •
Bortsett från några gånger när de förefaller väl stressade i egen zon fortsätter emellertid även Preds att spela bra.
Jag älskar den den okuvliga beslutsamheten när de dundrar in mot kassen.
Det påminner om hur andra lag jag ser ofta INTE gör så, någonsin.
• • •
OT i St Louis alltså.
Ni håller mig uppdaterade, va?
Jag tror hjälten kommer heta Hemsky.
• • •
Svenskkedjan med Åberg, Järnkrok och Arvidsson är inte dum.
Det vore inte alls förvånande om någon av dem hugger till innan aftonen är över.
• • •
Lysande av DJ:n i Bridgestone – han smäller på ELO:s ”Telephone Line” när Lavy begär coach’s challenge.
Visserligen ringer domarna ingenstans då, men ändå.
Det är roligt och det är en suverän låt.
• • •
Philadelphia Flyers färg är är orange, John J.
Nashville Predators är gul
Äggula-gul, till och med.
• • •
Kan upplysa Benny Hill i Alvesta om att Predators klivit in i 2000-talet och skippat de lättklädda damerna.
Det är fullt påklädda herrar som skrapar isen nu, precis som i de flesta andra hallar.
• • •
Nu har dom hunnit få i sig rätt duktigt med bira, så festprissarna i Bridgestone jublar och hurrar allra mest när det smäller i sargerna och gurglas efter avblåsningarna.
• • •
Använd klossen, Tierney.
Forsberg kan du inte bråka med.
På Åkerö är dom hårda.
• • •
Ny orala problem:
Gjorde det obegåvade misstaget att äta popcorn i Consol igår och ett vasst flarn har fastnat en ficka i det brittiska garnityret och plågar mig lätt.
Det är väl fan.
• • •
Övertid kan mycket väl vänta här också.
Inte mig emot, här är barerna många och öppna länge och imorrn har jag sovmorgon monumentale.