Säsongens sista premiär

”You wanna get to your seat early. Trust us”.
Så lyder uppmaningen från New Jersey Devils inför kvällens home opener mot Farmor Anka i The Rock.
Spännande.
Det låter ju som att de har rena rama månlandningen till pre game-show på lut.
Eller också menar de bara att det här de facto är Taylor Halls första hemmamatch som rödvit djävul och av den vore det idioti att missa en enda sekund.
Det kan det i så fall ligga nånting i.
Taylor Hall – draftettan general managern Ray Shero rent chockartat lyckades trejda till sig från Edmonton i utbyte mot Adam Larsson i somras – är lätt den största tivoliattraktionen med skridskor på fötterna på den här sidan Hudson River sedan Ilia Kovaltjuk imiterade Nurejev på Prudential Center-isen mellan 2009 och 2013 och tvivels utan:
Får Hall äntligen ut max av sin potential här på östkusten vill man inte gå miste om ett ögonblick.
I vilket fall:
Nu öppnar vi den tredje och sista NHL-arenan i The Metropolitan Area för säsongen.

Sen är vi off and running.
• • •
04.30 i morse skickade jag äntligen den sista bibeltexten till redaktionen hemma i Stockholm och rasade sedan lika lättad som utmattad ihop i sängen.
Men jag fick knappt vara längre hos John Blund än P-A Parenteau fick vara hos Islanders.
Exakt vid halv nio började de gossar som – fortfarande, efter två jävla månader! – renoverar grannlägenheten borra och hamra och snattra på spanska och tro mig:
Inte ens den legendariske lövblåsare som väcker Peter Wennman i den brittiska svinottan är en lika brutal pina i hörselgångarna som en amerikansk cementborr.
Jag har – tidvis med eftertrycket hos Roland Jansson-karaktären i ”Sällskapsresan” när han vill lära sina golfklubbor hur värdelösa de är – försökt förklara för mina plågoandar vägg i vägg att jag jobbar natt och måste få sova om jag inte ska bli seriemördare, men de talar ingen engelska, tittar bara roat på mig och fortsätter borra.
Så det är nu en mör biff som sitter i det kära gamla pressläktarhörnet i The Rock, lika plågad av sömnbrist som de uppgivna småbarnsföräldrar som ibland sitter på tunnelbanan och snyftar om ”kolik”.
• • •
Äh, vi ska väl inte vara spydiga och hålla på och kalla Anaheim Ducks för Farmor Anka.
Det är ju, egentligen, ett mycket respektabelt NHL-lag.
Men alltså, under delar av matchen i Brooklyn söndags påminde de verkligen mer om en darrig farmor i vita fjädrar än den mäktiga lagmaskin vi lärt känna det senaste decenniet.
Ikväll måste de ovillkorligen vara bättre, annars är det mayday-läge i Orange County.
• • •
Devils-fansen vet hur man inviger en säsong.

Det är riktigt bra hallabaloo på plazan utanför The Devils Den tre timmar före matchstart.
Som ett tailgate-party ungefär – fast utan bilar.
Synd bara, att cover-bandet som står på en scen intill och skräller låter jävligare än en genomsnittlig pub-underhållare i Tranås.
• • •
Kanske kan Jacke Silfverberg frälsa Anaheim ikväll.
Han nickade mycket entusiastiskt när bloggen efter föreställningen i Brooklyn påpekade att han alltid brukade skjuta skarpt när han bodde i kanadensiska huvudstaden och Senators gästade The Rock.
– Ja, bland annat satte jag min första straff där, på Brodeur. Det minns jag. Hoppas det innebär att jag kan hänga säsongens första på tisdag. Eller hoppas…det ska bara bli så, sa han.
Så ska det låta.
• • •
Vad gäller den svenskkvot som denna blogg ändå lever på håller Devils helt skandalöst på att bli rena Islanders.
Här kryllade för bara några år sedan av blågula intervjuobjekt och bloggfavoriter.
Hanky Tank Tallinder, Hedbä, Mattias Tedenby, Alexander Urbom, Youngblood Adam Larsson.
Nu, under Sheros regim, är det bara Yayo Josefson kvar.
Old School Lou, kom tillbaka – allt är förlåtet!
• • •
Vad Ducks verkligen behöver är, som vi ju var inne på redan i helgen, Rocket Ricky Rakell och Hampus Lindholm i laguppställningen igen.
Men det dröjer tydligen flera veckor innan Rocket kommer kan lira – och Lindholm har fortfarande inte skrivit på nytt kontrakt.
GM Murray har verkligen, helt självförvållat, försatt sig i en pissig situation.
• • •
Det var, nu när jag tänker på det, väldigt få svenskar även i Pittsburgh när Shero basade där.
Är han anti-blågul, den jäveln?
Jag ska omedelbart ringa diskrimineringsombudsmannen.
• • •
Vad har vi ikväll, tolv matcher, right?
Jag kommer inte att ha sovit alltför många timmar när de sätter borren i väggen i morrn heller…
Men det underlättar om ni hjälper med info i spåret.
• • •
Inte går Konsertpianisten – Mister Tengstrand från Princeton – på matcherna längre heller.
Den blågula fanan hänger verkligen på halv stång utanför The Rock.
• • •
För tredje kvällen i rad då:
Bloggen går live.
Mycket nöje.