Höstens happening i Brooklyn, del 2
NY ISLANDERS – EDMONTON 2-2 (Period 1)
• • •
Första tio minuterna är det som att 2013 eller 2014 års Edmonton Oilers kommit till Brooklyn.
De står bara still och tittar medan ett hungrigt hemmalag går upp i 2-0-ledning.
Men sedan blir det hösten 2016 igen och plötsligt är det kvitterat.
En indikation på något helt nytt i Oiler Nation, det också,
Förr hade den som gick upp i 2-0-ledning mot Edmonton i första perioden redan vunnit.
Not so under McDavid-eran.
• • •
Fast ja.
Isles ska ha cred för sin start.
De kommer ut som ett lag som tröttnat på trams och tjafs och frustrerande motgångar och kör så det slår gnistor om rören.
I tio minuter alltså.
Men så fort gästerna replikerar hamnar Hamonic & co på till synes ömma hälar igen.
• • •
Vid ett tillfälle kommer McDavid i sån typisk F16-flykt över isen.
Det leder inte till något, men ändå.
Man drar efter andan varje gång man ser det.
• • •
Men morsning korsning, vi hinner inte säga ”Nu har de börjat” förrän Barclays får utbrista i sitt ”Yes, Yes Yes”-hopp.
13 sekunder står klockan på när Nick Leddy gör 1-0.
• • •
Vi har tre Brooklyn-varianter av Gris-Olle på raden bakom vår del av pressläktaren.
De brölar så fula saker efter Oilers kvittering att till och med Taggen skulle bli generad om jag återgav dem.
• • •
Dennis Seidenberg står för skottet som Shane Prince får in till 2-0 och därmed är den åldrande tysken uppe i sju poäng på elva matcher.
Mitt i all skit som kastas mot Snow just nu ska han ha en applåd för den signingen.
• • •
Det verkar som om de som bestämmer i Barclays försöker kompensera för den dassiga isen med miljoner decibel i PA-anläggningen istället.
De vräker på med sån jävla volym innan värmningen att jag och The Finnish Queen inte hör varandra fast vi sitter skuldra mot skuldra.
Vem är det som lurat i hockeyarrangörer att det måste vara så?
• • •
NHL.com suger så hårt om kvällarna att man blir generad.
När Draisaitl kvitterar får dom det under någon minut till att Brook Nelson gjort 3-1 shorthanded.
What?
• • •
Nu ska jag klaga lite.
Det framförs ju ibland synpunkter på att bloggen inte tillräckligt ofta lämnar Manhattan och skriver om andra lag än Rangers och dom Rangers möter på Garden.
Men när jag väl åker nån annanstans, som till Chicago i förrgår och till Brooklyn idag, utbryter massiv stiltje i kommentatorsspåret.
Det är lite nedslående.
Kom igen nu, inspirera till fler utflykter! Jag vill ha action i spåret, det är då det är verkligt roligt att blogga!
• • •
Varpu har en teori om att det från och med denna säsong finns ett pressrum nånstans här uppe på Gris-Olle-sektionen och att hon kan hitta en kopp kaffe åt mig där.
Hjälp mig be till högre makter att det stämmer.