Gyllene vardag på Manhattan, del 2

NY RANGERS – BUFFALO 0-2 (Period 1)
• • •
Mmm, Det var det här Buffalo Sabres jag såg framför mig när jag tippade att de skulle ta sig till playoff i år.
De har kommit downstate för att spela, that’s for sure.
De dominerar Rangers kraftigt i första; åker mer skridskor, vinner fler närkamper, är hungriga och aggressiva och har en mycket rättvis tvåmålsledning.
• • •
Rangers är som rockbandet Kent.
Inte här längre.
De verkar tagna av att de desperata motståndarna spelar så bra, står och tittar i egen zon och avlossar sitt första skott på King Kong först efter tio minuter.
Henke kan dock trösta sig med att inget av de första skotten går in.
Först när Girgensons efter drygt tolv minuter får tag i pucken precis framför honom smäller det och då är han helt chanslös.
• • •
Det kanske är det för dagen bekanta klimatet i New York City som får Sabres att gå i spinn.
Som Michael Tellqvist så målande beskrev det när bloggen träffade honom ett par månader efter att han våren 2009 trejdats från solen i Arizona till den veritabla armhålan i norra New York.
– Hur det är i Buffalo? Det är antingen grått, in i helvete grått eller så jävla sanslöst grått att man inte tror det är sant.
• • •
Nilsson står länge sysslolös som en kommunalarbetare i Borlänge 1978.
Men när Rangers i slutminuterna rycker till gör han några riktigt armsvettsframkallande räddningar.
Ja, dubbelmackan när Chris Kreider får stå helt ren framför honom kan beskrivas som den största prestationen i New York av någon kallad King Kong sedan den håriga apan klättrade upp i toppen av Empire State Building.
• • •
Just ja, glömde:
För första gången sedan den chockerande monstertrejden i somras återvänder Shea Weber till Nashville ikväll.
Det dramat skulle man ju sett live, men jag utgår från att ni kompenserar med utförliga uppdateringar i spåret.
• • •
Steve Murphy och hans dotter nationalsången så Garden faktiskt viftar lite med armarna.
Det var på tiden efter alla lallarversioner vi hört under hösten.
• • •
Det dova ljudet när en hård puck träffar målvaktens benskydd…det är vackert.
• • •
Typiskt.
När jag bestämt mig för att sluta äta sötsaker, då dukar MSG för första gången nånsin upp med ett ordentligt godislager i presspentryt.
Jag är lika dålig på att motstå frestelser som förre Buffalo-hjälten Patrik Kaleta var på uppföra sig anständigt, men faktiskt – jag tar bara kaffe och går igen och känner mig stolt som en bergsklättrare som just bestigit Mount Everest för första gången.
• • •
F. Murray Abraham är på plats, utspökad i Rangers-prylar som en hel julgran.
Men så har de just avslutat inspelningarna av nya ”Homeland”-säsongen – och den utspelas kittlande nog i New York.
• • •
Vilken oväntad kommentar, JonasNJ…
• • •
Nu ska jag gå och inte plocka åt mig av sötsakerna i pentryt.