Grundserieavslutning 2017

Den första pucken släpptes i Canadien Tire Center i Ottawa strax efter 19.00, lokal tid, 12 oktober.
Och nu, 178 dagar och 1220 matcher senare stänger vi NHL:s grundserie säsongen 2016-2017 med tio avslutande dueller.
It’s been a thrilling ride, får man väl säga.
Mina höjdpunkter, huller om buller, på rak arm och av olika sort: Roadtrippen med Ondskan, Columbus rekordlånga segersvit, dygnen med Svenska Fans-Viberg och The CEO of Everything i Nashville, de gripande scenerna här på Garden efter polisen Steven McDonalds bortgång, Josh Ho-Sangs genombrott, 100-kvällen under All Star-helgen i LA, febern kring Toronto Maple Leafs sista månaden, Viktor Arvidsson, avskedet i The Joe, redaktör Hebbes besök, Edmonton Oilers återuppståndelse, Victor Hedmans Norris Trophy-säsong, Cubs-natten i Chicago, Bäckis, Tikibaren i Tampa och The Mule-intervjun förra veckan.
Matchen vi rundar av med här på Garden ikväll, mellan Rangers och Pittsburgh, lär inte komma att aspirera på plats på den lilla listan, fullständigt betydelselös som den är.
Men den här sortens tillställningar brukar ändå fungera som rätt trevliga bokslut och ett småkittlande avstamp inför playoff.
Så hoppas jag ni ändå vill vara med och ha lite avslappnat skoj under säsongens sista grundserieblogg.
• • •
Det är ingen jätteskräll att Dallas sparkar Lindy Ruff, men hos mig är det ett avsked som skaver lite.
Inte var det hans fel att säsongen som skulle sluta med parad i Texas blev ett fiasko.
Det var skadorna.
Får alla vara friska och hela är Stars contender nästa år igen, nästan oavsett vem som basar i båset.
• • •
Hej, lite relevans fick den här tillställningen plötsligt ändå, även rent idrottsligt.
Magnus Hellberg begår nämligen sin debut, från start, i hemmakassen.

Egentligen skulle Raanta ha stått, men han fick en puck på en knäskål under värmningen i Ottawa igår, så de har kallat upp Uppsala-sonen och låter ändå Henke vila, som planerat.
Kul!
• • •
Nu har de släppt pucken i The Joe för allra sista gången och hyllningarna till Zäta ljungar i den varma Michigan-våren.
Det här är ju väldigt fint.

Låt mig – som ohyggligt mycket mindre prominent gratulant – stämma in i hyllningskören.
Ingen har varit bättre mot mig mig, eller den här bloggen, än Henrik från Njurunda.
Hero forever.
• • •
Apropå Steven McDonald ska hans årliga pris – det som gäller ”extra effort, above and beyond” – förstås delas ut idag fast han gått bort och det lär säkerligen bli emotionellt igen.
En tänkbar kandidat som nämnts är Jesper Fast och jag hoppas verkligen han får det.
• • •
Hör att ketchupflaskan gick i topp på The Keg i Toronto i natt.
Det är inte alls svårt att föreställa sig…
Men det innebär nog att Leafs torskar mot Blue Jackets och får gå upp mot Washington.
Inte för att jag tror att spelarna var ute och slarvade – de flesta kommer väl inte ens in på ställen med utskänkningstillstånd, gör dom? – men när man uppnått nåt så stort och en hel stad liksom bara andas ut är det mycket, mycket svårt att ladda om för prestationer som inte betyder fullt lika mycket.
• • •
Kul tweet från Vegas Golden Knights:
”We’re proud to be the only Western Conference team to finish without a losing record at Joe Louis Arena”.
• • •
Jag har förstås börjat tippa de slutspelsserier som är spikade och det är fan så svårt, men jag har bestämt mig för att jag tror på några skrällar i första omgången.
• • •
Med Lou Lamoriello i ledande roll vet man aldrig, under 28 år i New Jersey förbjöd han ansiktsbehåring i truppen, men idag meddelar Brendan Shanahan att Leafs-stjärnorna är tillåtna att börja odla slutspelsskägg, men tillägger:
– Frågan är bara: Kan dom?
Hi hi.
• • •
Av rapporterna från Motor City att döma regnar det nu in så många blötdjur på The Joe-isen att Octopus Al, snart kan öppna restaurang och serverea friterad bläckfisk dygnet runt tills de stänger också Little Caesars.
• • •
Badtofflan påstår under en godmodig presskonferens att han är helt på det klara med hur han ska formera laget i första matchen mot Montreal på onsdag.
En prestation, i så fall.
Han har ju skyfflat runt spelare som kocken på en Domus-restaurang i Sverige rullar köttbullar på stekhällen.
• • •
Naturligtvis hänger Riley Sheahan, som haft en måltorka modell Scott Gomez multiplicerad med tio, säsongens första kasse under avskedsföreställningen vid Detroit River.
• • •
Där borta i Pacific säger väl logiken att Anaheim tar förstaplatsen med en avslutande seger i kvällens derby i Honda Center.
Fast hundra är det inte.
Kings vill förmodligen inget hellre än att sätta slutpunkt genom att sabba för lokalkonkurrenten.
I så fall kan Oilers, med en seger mot Vancouver, gå om och tvinga fram ett Battle of Alberta i första omgången.
I would like.
• • •
Med en assist nere i Amalie går Vigge Hedman – av förklarliga skäl extremt deppig i sms sent igår kväll, men han svarade ändå och hur stort är inte det? – ikapp Erik Karlsson i backarnas poängliga.
En poäng till och han går om, eftersom EK65 inte spelar ute i Brooklyn, och låt mig härmed slå fast:
Vi kommer ha två Norris Trophy-nominerade backar i år.
Det är fanimig inte dåligt.
• • •
För ett år sedan…få se, hur var det då? Detroit var här och behövde vinna sista matchen för att ta sig till playoff och trodde de var borta när slutsignalen gick för då hade Rangers vunnit men det visade sig att de säkrade en plats ändå för att någon annan – Boston, väl? – också torskade samtidigt.
Han som spelar sin 1000:e match just nu var mycket glad efteråt.
• • •
Jag håller förstås koll på Hellbergs debut, men i övrigt kanske det en sån här kväll inte blir lika långa inlägg som vanligt i pauserna.
Jag ska försöka jobba på mina tips, och en stor krönika, under matchens gång och om inte alltför många timmar dessutom ringa en kille i Detroit.
Men vi hörs definitivt och spåret ligger öppet för er.
Let’s do this – one more time.