Grundseriens potentiella klimax

.
Ta ett djupt andetag.
För vad har vi nu om inte ytterligare en skälvande kväll när allt kan avgöras.
Ni vet vad som gäller, gissar jag.
Toronto är helt klara om de slår Tampa hemma i Air Canada Centre och Ottawa clinchar om de tar en poäng borta mot redan kvalificerade Bruins i Boston – och i så fall går ridån slutligen ner för Tampa och New York Islanders, vilket den oavsett andra resultat också gör för Islanders om de tar mindre än två poäng.
Häftigt, inte sant?
Bloggen sitter parkerad i korresoffan och ska följa allt, men hur många inlägg som blir producerade får vi se, för…okej, full disclosure:
Jag var ute på byn igår och satt och babblade med några Luleåbor på Manitoba’s vid 02-tiden och idag har jag tung betongkeps.
Men spåret är öppet, så ni kan hamra på bäst ni vill.
• • •
Så sent som igår vid lunch stod jag fortfarande fast vid tipset, ursprungligen fört till torgs i oktober, att Pittsburgh Penguins kommer upprepa och bli Stanley Cup-mästare för andra året i rad.
Men nu gör jag inte det längre, för då kom ju beskedet att den ohyggligt otursförföljde Kris Letang blir borta ett halvår med trasig ryggdisk.
Sicken blow monumentale.
Pens är fortfarande ett väldigt bra lag, for sure, men i den knallhårda konkurrens som väntar överlever man inte utan sin nummer 1-back.
No way.
Istället tror jag nu att Washington och Anaheim spelar final – och att Bäckis får lyfta bucklan.
• • •
Idag kom det årliga mail som hör till de allra mest exalterande att få.
Rubrikrad:
Ballot For 2016-17 NHL Trophies, All-Star Team, All-Rookie Team (Per Bjurman).
Ska vara inne före klockan 19.00 på onsdag och oj, vad kul det ska bli att hålla på med fram till dess.
• • •
Tänk vad förkrossade Boston ska vara över Department of Safety-domen i dag.
De får vila sin bäste spelare i de två meningslösa matcher som återstår innan playoff….
Är det bara som babianer som andas med öppen munnen som sitter i den där nämnden?
• • •
Jag tror Toronto fixar det ikväll, Tampa är lite för svaga med alla hel- och halvskadade stars.
Däremot är jag långt ifrån säker på att Senators tar poäng mot Boston.
De får ju olycksbådande nog klara sig utan Hart Trophy-Erik igen, för han skadade foten på nytt i andra matchen mot Detroit, och Sens utan honom är inte ett lag som slår Boston.
Skulle de sedan förlora även mot Rangers på lördag, och Isles samtidigt slår Carolina ikväll och Devils på lördag, då jävlar kan det bli direkt avgörande duell om sista slutspelsplatsen i Barclays Center på söndag.
Jag kommer ansöka om ackreditering, för säkerhets skull…
• • •
Mår lite bättre nu, efter att kramat ur mig den här texten, så who knows, det kanske kommer fler inlägg.
Fast i så fall tidigast i första pausen i 19.30-matchen i Big Smoke, så ni vet det.