Veckans Lista 3/11 – och ny Saturday Night Jamboree, del 2
WASHINGTON – DALLAS 0-2 (Period 1)
NY ISLANDERS – NEW JERSEY 1-0 (Period 1)
PITTSBURGH – TORONTO 0-1 (Period 1)
MONTREAL – TAMPA 1-1 (Period 1)
DETROIT – EDMONTON 1-1 (Period 1)
• • •
Det är tydligen hangover med inbyggd fördröjning som drabbat Capitals.
Eller så var de fortfarande på kanelen i början av säsongen.
Nu är mästarna i vilket fall nere i en halvdjup svacka, spelar utan riktig geist och skärpa och begår om och om igen misstag som var helt otänkbara i juni.
Det utnyttjar ett fokuserat, hungrigt Dallas och gör två snabba mål inom loppet av tio sekunder i mitten av inledningsperioden.
Så kan det gå.
• • •
Varje gång jag läser att Caggiula gjort mål för Edmonton – som nu, tolv sekunder in i föreställningen i Detroit – tror jag att det står Caligula.
Men så kul ska vi inte ha det.
• • •
Ytterligare ett tecken på att Caps motor hackar just nu:
Det händer inget alls när de får powerplay.
Nada.
Unheard of i vanliga fall.
• • •
Nu vrider sig Ondskan Ekeliw i plågor. När Bolts möter Habs är det nämligen aldrig bara en match i mängden. Han har alltid sin bästis, Habs-fanatikern Simmen från Falun, emot sig – och han har enligt tillförlitliga källor varit särskilt outhärdligt i sitt vi-vinner-hån den här veckan.
Men nu har Ekans pojkar i alla fall oavgjort i Bell Centre – och se på fan, nu tog de ledningen också.
Eat that, Simmen!
• • •
Älskar när du skriver om LAGET, Hek!
• • •
Ingen kommer tro mig, och jag klandrar er inte för det, men det är helt sant – jag tänkte skriva ”Ikväll gör De La Rose sitt första mål för Wings”.
Men jag glömde bort det – och se vad som händer.
Damned!
Men vad kul för Jacob.
• • •
Någon hade vänligheten att upplysa om att Novemberkåsan avgörs i Vimmerby i år – och det sker första helgen i december.
Men – då är det ju Decemberkåsan!?!
Skandal!
• • •
Ibland, för att inte säga ofta, kommer jag på mig själv med att sakna Pavel Datsyuk.
Såna hockeypoeter finns det ytterligt få av.
• • •
Just idag fyller grundserien faktiskt 1 månad.
Grattis, säger bloggen – och förundras lite över hur tiden bara rusar.