Veckans Lista; Stanley Cup Speciale, del 2

TORONTO-BOSTON 1-2 (Period 1)
• • •
Jahaja, kan detta vara matchen som bryter mönstret och blir en svängig kraftmätning med momentum som skiftar oavbrutet?
Det verkar nästan så.
Inledningsvis känns det som att björnarna tänker fortsätta enligt varannan-lunken. De bara exploderar och skaffar sig 2-0-ledning direkt – och att hämta igen 2-0-ledning mot Boston brukar vara lika svårt som det är för darriga pensionärer att skruva locket av marmeladburkar.
Men sedan tar ju Leafs över helt och pepprar Rasken med puckar och reduceringen känns båda rättvis och logisk.
Replik från B’s?
Bör komma omedelbart när andraperren startar.
• • •
Chuckie Brightlights – McAvoy – blev tydligen sur för att han inte fick vara med på Veckans Lista och svarar med ett par riktigt glödande minuter i öppningen.
Ojvoj.
• • •
Coach Cassidy bryter alltså sönder den beramade förstakedjan och ersätter Pastrnak med Heinen.
Modigt och oväntat, men värt ett försök. Pasternackan har ju inte riktigt varit sig lik och känner förmodligen fortfarande av handskadan han ådrog sig när han, ehum, halkade på fest.
• • •
Dom kan sjunga sin rödvita trudelutt där uppe, norr om gränsen.
• • •
Varför känns det som att det är så mörkt i min lägenhet fast jag har alla lampor tända precis som vanligt?
Konstigt det där.
• • •
Tuukka står för sin hittills finaste period i årets slutspel, tycker jag.
• • •
NHL förde just de framröstade Selke Trophy-kandidaterna till torgs.
De heter Patrice Bergeron, Ryan O’Reilly och Mark Stone.
Som recensenten Kenta skulle sagt:
Väntat – men bra.
• • •
Det är svårt att inte gilla Kasperi Kapanen.
• • •
Om man skulle ta och titta på lite delivery-menyer. Mjo, det är dags.