Columbus Day Parade, del 2
BOSTON – ANAHEIM 1-0 (Period 1)
NY ISLANDERS – ST LOUIS 0-1 (Period 1)
NEW JERSEY – FLORIDA 2-1 (Period 1)
OTTAWA – MINNESOTA 0-0 (Period 1)
• • •
Lugubert med den lokala tv-sändningen från The Rockhhh. De har nåt tjall med ljudupptagningen från kommentatorshytten så vi får se se matchen enkom med arena-ljudet. Steve Cangialosi och Ken Daneyko hörs inte alls. Upplevelsen känns…ja, luguber är verkligen ordet.
• • •
Ondskan Ekeliw visste kanske vad han gjorde när han före säsongen slog fast att Bruins är på väg till ytterligare en final.
De ser ut som att det inte är mer än en vecka sedan de avlutade den förra och bara fortsätter i samma frustande stil.
Men ja, låt oss slänga in den vanliga brasklappen:
Det är tidigt ännu…
• • •
Ja, Carl-Folke, man blir lite förbryllad av Islanders. Det är exakt samma lag som ifjol, minus Lehner – och ändå ser de så här mycket uddlösare ut.
• • •
En skada på Zuuuke behöver ju Minnesota Wild som de behöver kollektivt nageltrång.
• • •
Pasternackan är ibland en av världens mest sevärda hockeyspelare.
• • •
Som vanligt är Bruins-kommentatorn Jack Edwards och hans bisittare så exceptionellt enögda att det blir snudd på underhållande.
Att det bara får fortgå…
• • •
Vi lyfter på hatten för Bratten. Och nej, jag kommer aldrig sluta med den sortens usla ordvitsar när det gäller honom.
• • •
Lite matiné-segt är det so far på de flesta håll, men nu har de vant sig vid att spela i dagsljus fast det är måndag så fortsättningen blir mer frejdig.
• • •
Pizza är på väg till Biffen!