Saturday Night Högmässa, del 2
PITTSBURGH – COLUMBUS 0-0 (Början av Period 2)
BUFFALO – NEW JERSEY 2-0
TORONTO – MONTREAL 2-1 (Period 1)
OTTAWA – NY RANGERS 1-1 (Period 1)
FLORIDA – TAMPA 0-0 (Period 1)
WASHINGTON – CAROLINA 1-0 (Period 1)
• • •
Och nu spinner Saturday Night-mässan på alla cylindrar.
Vi har non stop-action överallt.
Jag blir alldeles yr i huvudet – och älskar det som jag älskar livet självt.
• • •
Man, Porno-muschan Matthews är het som stenplattorna runt poolen hemma i Scottsdale i mitten av juli här i starten.
Om han lyckas hålla sig skadefri hela säsongen kan Ovie få konkurrens om förstaplatsen i Rocket Richard-racet.
• • •
De här gula Penguins-tröjorna gillar jag skarpt – och tycker överhuvudtaget att det är för få lag som spelar i gula tröjor.
Men så är jag ju också, som Derfel till sin vämjelse lärt sig idag, en vanilla-latte-konsument…
• • •
Apropå het:
Mika från Stockholm City kan snart inte vara kvar på isen, den kommer smälta.
• • •
Berätta absolut inte för honom, men jag droppade Hästpolo-Gustav från mitt Fantasy-lag idag – och tog in Tanner Pearson istället.
Han fick ju bara drygt tolv minuter av Tårtan senast och så kan vi inte ha det, då drar han ner snittet för mycket…
• • •
Canes vita tröjor i Betongbunkern är också fem plus. De ser ut som Frölunda på 70-talet.
• • •
Chall-Åsa har problem med inloggningen på sin telefon – det är skandal, vi måste fixa detta, ni betalar ju för tjänsten! – men jobbar på det och förhoppningsvis löser det sig snart. Vi vill inte ha lördag utan Åsa!
• • •
Roligt att Victor Olofsson får baka sin första cannoli i NHL.
Mer lär komma, han är nåt, den killen.
• • •
Vi har inte sett honom här på många år, men idag hade jag kontakt med Spåret-legendaren FivePoints på Twitter.
Det kändes omtumlande stort.
• • •
Man blir schizofren som James McAvoy-karaktären i M. Night Shyamalan-filmen “Split” av att zappa mellan så många matcher, men det gör inget.
Vad det lider framgår det var det finns mest spänning och skönhet och adrenalin att avnjuta – och även om det inte gör det så är det bara jävligt underbart i alla fall.