En Old School-kväll på Broadway, del 3

NY RANGERS – NASHVILLE 1-3 (Period 2)
• • •
Se här, se här.
Rangers har chansen att döda matchen flera gånger om men misslyckas – och istället sliter Preds åt sig momentum med två psykologiskt blytunga mål.
Och det är betoning på ”sliter” i den meningen.
För säga vad man vill: Utan att alls få till det spelmässigt – de går verkligen inte att känna igen – krigar Preds för livet just nu.
Det måste du gilla, HEK.
• • •
Nej, Mattias ligger sannerligen inte hemma och vilar.
Han gör ett klassiskt Jack In The Box-mål i the wooooorld’s most famous arena:
Alltså – han får pucken direkt när han kommer in från utvisningsbåset, stormar iväg i friläge och snärtar in pucken som den värsta Kenta Nilson.
Mäktigt!
• • •
It’s gettin’ hot in here.
Men inte riktigt på det sätt som Nelly menade.
Känslorna svallar efter nästan varje avblåsning och mig förvånar det inte alls om allmänt saloonslagsmål utbryter i tredje.
• • •
För Eken är allt klart:
– Henke måste ju in, kvider han.
• • •
Samma lilla snöhög som räddade Rangers från at bli svepta i Game 4 i finalen 2014 räddar Saros när Panarin sånär sveper in en puck direkt i början av mittperioden.
Eller…inte samma. Isen har spolats om några gånger sedan dess. Men en likadan. På exakt samma punkt.
• • •
Ryan Ellis har varit ute efter att proppa nån hela matchen och lyckas till slut sätta lortig armbåge i huvudet på Buchnevich.
I viss mån beror det på att ryssen försöker komma undan tacklingen och hukar sig, men Preds-backen hade hunnit avbryta hela attacken om han brytt sig tillräckligt.
• • •
Saros har överhuvudtaget haft vad som brukar kallas ”marginalerna på sin sida” här.
En styrning tar i stolproten och när Mika ska smacka in ett powerplay-skott exploderar klubban i tusen bitar.
Men jaja, slikt jämnar ju ut sig i längden, både han och Pekka Pinne har haft big time oflyt också.
• • •
Här kommer han – kaffehämtare monumentale: