The Oklahoma Sessions
Ikväll har vi urpremiär.
Aldrig tidigare har den här bloggen haft en ”sändning” från the beautiful state of Oklahoma.
Men här är jag nu, denna första torsdag under 20-talet.
Nej, jag ska inte se Edmontons förra farmarlag, som då hetta Barons men nu går under namnet Blazers och lirar i junisligan Western States Hockey League.
Det hade säkert varit kul, särskilt som en svensk målis vid namn Joel Svensson ingår i truppen (är han bekant? Kommer tydligen från Helsingborg), men de har ingen hemmamatch förrän den tionde, när de går upp mot Pueblo Bulls i Arctic Edge Ice Arena.
Så jag sitter bara på mitt lilla hotellrum vid Will Rogers-flygplatsen i väntan på fredagsmorgonens flight hem till New York och under tiden tänkte jag att jag väl lika gärna kan köra lite finblogg från denna exotiska del av världen.
Dock: Jag har annat jag måste skriva samtidigt, till exempel lördagens nöjeskrönika, så räkna inte med ständiga uppdateringar; jag tittar in nån gång då och då – och lämnar i övrigt scenen fri åt er i spåret.
Fint va?
• • •
Ingen behöver vara orolig över bloggens dagsform.
Det blev inget vildsint nyårsfirande igår heller.
Jo, jag gick ut men efter bara tre bärs och en bbq-macka började gäspa och gick hem igen och vid 23.00 sov jag.
Furman Bjurman är slut som artist.
• • •
Det verkar överhuvudtaget vara ett påfallande internationellt lag, Oklahoma City Blazers.
Utöver denna Joel Svensson inkluderar truppen också två israeler (!), två tjecker, en engelsman och en rumän.
FN-laget från The Oakie state, eh?
• • •
Gnuggar lite på kristallkulan och tycker mig se att denna 2020 års första riktiga omgång slutar så här:
•Boston – Columbus 1
– Tårtan har lyckats göra ett riktigt svårspelat lag även av den brandskattade personalstyrka han har till sitt förfogande den här säsongen och det är enastående, men det känns ändå inte som Jackets kan komma till TD Garden och ta några poäng.
•Buffalo – Edmonton 1
– Sabres måste börja vinna igen, annars går golvet snart ur ännu en säsong och det vore helt obegripligt när det finns kvaliteter som de laget visade när jag var vittne på Long Island för några veckor sedan.
•Montreal – Tampa 2
– Bolts har börjat gasa och Habs har för många skador för att kunna hävda sig.
•NY Islanders – New Jersey 1
– Det ibland bortglömda Gotham-derbyt kan bara sluta på ett sätt. Väl?
•Pittsburgh – San Jose 1
– Kunde Sharks inte vända saker och ting på rätt köl ens i Detroit går det verkligen inte i Pittsburgh heller.
•Ottawa – Florida 1
– En typisk sån match som Senators skrällvinner.
•Winnipeg – Toronto 1 (OT)
– Svårbedömt. Kan sluta precis hur som helst. Men kristallkulan viskade om ett Laine-mål på övertid…
•Calgary – NY Rangers 2
– .500-laget Rangers svajar än hit och än dit. Efter katastrofer som den mot Oilers följer som regel en förträfflig insats. Och sen floppar de igen i Vancouver om något dygn…
•Arizona – Anaheim 1
– Spik.
•Colorado – St. Louis 2
– Nattens tungviktsduell. Det vore ett mäktigt statement av Avs att nypa till konferensettan från Missouri, men jag tror inte de klarar det.
•Vancouver – Chicago 1
– Ett sprakande toppmöte för sju-åtta år sedan. Nu…något annat. Elias kommer inleda det nya decenniet med två mål och två assist.
•Vegas – Philadelphia 1 (OT)
– Flyers måste replikera efter fiaskot mot Kings, men det räcker bara till en poäng.
• • •
Intrycket består ett dygn senare.
Det vi såg på Cotton Bowl igår var bästa Winter Classic någonsin.
• • •
Grymt av juniorkronorna i Tjeckien.
Om de nu bara kan se till att slå ryssarna också…då får jag ringa Mika och be den gamla guldhjälten om en hälsning till grabbarna, ha ha.
• • •
Att ligan är så känslig och själlöst bean counter-corporate att Tårtan tvingas böta 20 000 dollar för sitt rättmätiga utbrott häromdagen gör mig beklämd.
• • •
Nåväl, tillfällige Oakien Bjuppie hälsar nu välkommen till torsdagens NHL-show.
Have fun, people.