Trade Deadline 2020
Happy trade deadline day, allesamman!
Idag går bilan – och därmed är det inte omöjligt att Stanley Cup i teorin avgörs.
Den general manager som får in rätt pjäs på rätt position kan skruva om styrkeförhållandena just så mycket, eller lite, som krävs för att vägen till mästerskapet ska öppna sig.
Som vi brukar säga här:
Ojvoj!
Enligt gamla traditioner sitter el biffo Furman redo i korresoffan, med nybryggt kaffe och färskt snus och, om ett tag, juicy mackor från Gemini Diner.
TV och laptop är inrattade på olika kanadensiska sändningar och jag väntar ivrigt – ja, febrigt! – på att få se när Pierre Lebrun, Chris Johnston eller Bob McKenzie lägger ifrån sig telefonen, avbryter någon John Shannon-analys och förkunnar att den och och den blivit trejdad hit eller dit.
Nothing like it, folks.
Det är en av årets mest kittlande dagar.
Now, bloggen gör sig inte längre några illusioner om att kunna brejka särskilt många nyheter för er läsekretsen. För tio-tolv år sedan gick det, när de tv-sändningarna bara gick att se här i Nordamerika och Twitter inte hade slagit igenom ännu. Nu ser alla samma saker irl över hela världen.
Därför kommer jag inte heller posta nya inlägg så fort det händer nånting. För det finns snabbare, smidigare forum – till exempel kommentatorsspåret här nedan. Istället kommer del 2 och 3 och så vidare när det finns saker att sammanfatta.
Alla redo?
Låt bilan falla!
• • •
Ovie & Kovy!
Det känns som den namnkombinationen kan bli den här hockeyvårens motsvarighet till Lennon-McCartney
Snacka om radarpar made in heaven.
Och vad det ska garvas och tramsas i det där omklädningsrummet framöver. De ryska superstjärnorna är verkliga buddies, jag har hört åtskilliga skrattsalvor eka i backstage-korridorerna när de träffats efter matcher mellan Caps och Thrashers/Devils och att de nu blir lagkamrater på ålderns höst…det är något poetiskt med det.
• • •
Som ni som varit med ett tag vet kan det med lite otur hända frustrerande lite den här dagen också.
Det krävs att en dominobricka faller i rätt ögonblick – eljest kan våra vänner general managers bli försiktiga och rädda och så sitter vi snopna och tuggar på en torr nothing-burgare framåt kvällen.
Det är värt att att ha i bakhuvudet, så besvikelsen inte blir stor.
• • •
Ja, mig förvånar det inte det minsta om det inom något dygn framkommer att Ovetjkin varit inblandad och själv pushat för Kovy-dealen.
• • •
Exakt vad Oilers ska med Mike Green till vet jag inte – det var ett tag sedan han hade verklig impact – men vilken känsla det ska vara att lämna brakjumbon Red Wings för en contender.
• • •
Här är min krönika om det som händer idag – och här är en lista med 25 namn att hålla reda på under dagen.
• • •
Så här vacker är trade deadline day i New York, sett från mitt vardagsrumsfönster.
• • •
Klockan tickar, vi har ganska precis sex timmar to go.
Må en jordbävning eller två inträffa.
Igen:
Happy trade deadline day!