Söndagsmässa i hockeykyrkan, del 9

NY ISLANDERS – WASHINGTON 2-1 (Slut, OT1)
CALGARY – DALLAS 4-5 (Slut, OT2))
CHICAGO – VEGAS 2-1 (Period 1)

• • •
Vi inledde dagens högmässa med en klassisk Stanley Cup-klyscha – och här kommer en till:
Fjärde segern i en serie är alltid att svårast att bärga.
Det stämmer inte alltid – mellan Tampa och Columbus i årets åttondel skulle jag bestämt hävda att det krävdes allra mest att vinna första matchen – men tillräckligt ofta för att bli just en klyscha.
Plötsligt finns slutmålet inom räckhåll och då kan det knyta sig – samtidigt som motståndarna alltid spelar med maximal urgency och ger allt
Kort sagt: Knights kommer, som vi ju redan ser, få jobba för sin sweep.
• • •
Sedan vi senast hördes?
Ja, jag har trummat ur Klingberg-referat och så den här lilla krönikan om…ja, Indiana Jones. Och Bäckis.
• • •
Caligula – som jag alltid tror att han heter – ser, här och häpna, till att Blackhawks får ledningen.
Det är alltså första gången på hela serien Blackhawks har det.
Sen blir det till och med 2-0 – innan riddarna drar svärdet för första gången.
Kul, kul. Matcher med helt olika karaktär gillar vi. Ja, jag gör i alla fall.
• • •
Ojvoj, nu ska jag snart inta fast föda för första gången idag. 19.30 på kvällen. Det har funnits absolut noll sekunder över för såna oväsentligheter tidigare. Men nu kommer de med en omtalat juicy burger från klassiska dinern Sarge’s.
• • •
Det är inte som att Mini-Nyllet behöver be lagkamraterna om ursäkt för att han snor så många poäng av dem…
Jag har ju honom i min pool och skulle gärna se att han började producera nån liten assist här och där.
• • •
Om Knights vinner ska det bli roligt att se Lehner i handshake – eller snarare elbow-bump – med sina gamla polare från Illinois.
• • •
Tröttheten är fortfarande helt bedövande och den lindrades inte under race med krönika och Burger och allt vad det var.
Så jag ber även fortsättningsvis om överseende med kortfattade texter, mediokra formuleringar och lågt tempo.