Veckans Lista 15/8, del 4
CAROLINA – BOSTON 1-3 (Slut)
• • •
Ja, det var ju synd på den häpnadsväckande tavlan på Canes enda mål.
Utan den hade gamle Bratislava-keepern Halaks insats varit en perfekt klassiker.
Men 29 räddningar och seger när han kastas rakt in skärselden efter Tuukkas hastiga sorti – det duger rätt bra det med.
• • •
Hurricanes är inte fullständigt rökta om Svechnikov skadade sig så svårt som det olyckligtvis såg ut på horror-bilderna framför Boston-kassen – men det blir definitivt svårare att komma åt ett Boston som nu börjat få vittring på blod.
• • •
Det finns mycket lite man kan chocka svenskar så svårt med som uppgiften att man gillar det blaskiga amerikanska kaffet.
Reaktionen blir nästan lika stark som om man skulle uttrycka stöd för Donald Trump – vilket jag inte har några planer på, kanske det är bäst att understryka.
• • •
Lite småsaggig var den, veckans lördagsmatiné – vilket känns typiskt eftersom jag just idag haft en het debatt med en vän som tycker att hela det här slutspelsexperimentet är skit och nu fick rikligt med vatten på sin kvarn.
Men vi får väl hoppas att han kollar även nu, när blixtrande Avalanche kanske gräver den stora gropen åt Coyotes med sin magnifika total-hockey.
Och under den urladdningen blir det bättre ställ med alla trallgökar och flottsäckar i spåret också, eller hur?
Vad bra!