På katedralens tröskel
De står vid tröskeln nu. De kan ana siluetterna av katedralen där hockeyns heligaste högmässa äger rum en gång om året. De vet att de bara är några få segrar ifrån målet de strävat mot sedan de första gången greppade en hockeyklubba och fick skridskor fastknutna på fötterna av mamma eller pappa.
Samtidigt är the last men standing – de 80 av ursprungligen 480 spelare, plus lite reserver, som fortfarande lever i bubblan – medvetna om hur få förunnat det är att komma ens så här nära den ultimata välsignelsen. De flesta får bara vara med om det en eller ett par gånger i livet – och många når överhuvudtaget aldrig hit.
I Stars och Islanders trupper är det till exempel påfallande tunnsått med pjäser som alls rört sig på dessa latituder, och bara några få per lag vet hur det känns att klättra allra högst upp på bergets gloriösa topp: Johnny Boychuk hos Islanders (vann med Boston 2011), Pat Maroon hos Tampa (vann med St. Louis ifjol), Corey Perry hos Dallas (vann med Anaheim 2007) samt Marc-Andre Fleury, Alec Martinez och Chandler Stephenson hos Vegas (vann med Pittsburgh 2009, 2016 och 2017/ med LA Kings 2012 och 2014/med Capitals 2018).
Därför skruvas intensiteten, den fysiska såväl som den emotionella, upp mycket snabbare i konferensfinalerna än i tidigare serier.
Jo, vi kom förstås, för att använda Cheech & Chong-lingo, ner även efter den high andrarundans spektakulära klimax genererade, men redan nu, i Game 2, är vi på väg upp mot det där där brusande ruset igen.
Det blir med automatik så när insatserna stiger så dramatiskt, när så otroligt mycket står på spel, när Stanley Cup-bucklans konturer börjar avteckna sig mot horisonten.
Så var beredd i soffan – eller var du än befinner dig.
Nu blir det åka av.
De står ju vid tröskeln…
• • •
Hallå Trio Me Bumba – alltså osvikliga stammisarna Kenta, Linyreg och HEK – och alla andra i vårt lilla samfund.
Hur har ni det idag då?
Själv är jag på mycket bättre humör än igår. Då var jag dels stukad efter söndagskvällens tjo och tjim och dels kändes det som att jag höll på att få akut tandvärk igen. Nu har såväl ande som kött återhämtat sig, tanden håller fan på sig och jag är vad som brukar kallas glad i hågen. Exakt vad som menas med hågen vet jag inte, men jag är det i alla fall.
Hoppas ni är i samma form!
• • •
Jo, jag vet – eller har förstått av alla rapporter: Första matchen mellan Knights och Stars var en snoozer och vi kan nog inte räkna med samma offensiva cirkusföreställning som mellan Tampa och Islanders idag heller, men mer action törs jag garantera att det blir.
DeBoer konstaterade efter Game 1 att den som vill skapa chanser mot Stars måste jobba stenhårt för dem – hela tiden. Det gjorde hans gubbar inte då, men han lät förstå att han kommer få dem att göra det i fortsättningen.
Dessutom:
Ryan Reaves är tillbaka efter sin rättmätiga avstängning. Då tenderar det alltid att, på gott och ont, hända lite mer på isen.
• • •
Spännande grej:
NBC och NHL kommer använda sin omsusade puck/player-tracking ikväll. Inte under själva matchen, men under repriser och i sammandrag. Jag har aldrig riktigt fattat vad det innebär och hur det kommer se ut, men jag är väldigt nyfiken. So bring it, tech geeks.
• • •
Sean Shapiro, som följer Dallas Stars åt The Athletic, förde en väldigt bra text om Miro Heiskanen till torgs idag.
Där säger välrenommerade män rätt remarkabla, men likafullt sanna, saker om den unge stjärnan från Espoo. Som att han är den bäste back Finland någonsin frambringat och således vassare än både Reijo Routsalainen, Kimmo Timonen och Teppo Numminen – och Kari Eloranta, vill jag lägga till. Likaså att han är predestinerad att slå alla backrekord i Dallas Stars/Minnesota North Stars historia. Och att han redan åstadkommit betydligt mer än vad Erik Karlsson hade i samma ålder.
Rick Bowness, som coachat NHL-backar sedan1984, tvekar inte en sekund.
– Nej, jag har aldrig stött på en back som redan i så unga år producerar så mycket poäng och kan spela så många viktiga minuter. Ibland är det bara för oss att säga ”Ok, ge pucken till Miro och så håller sig alla andra undan, just let him go”.
Det är en ren ynnest att vi ska få se denna superstar uppträda ikväll igen.
• • •
Det var nån Gustav som förstörde för svenska fotbollslandslaget ikväll, förstod jag. Ja, tacka vet jag den Gustav vi har i NHL. Han skulle aldrig göra något så dumt.
• • •
Big Man står ikväll.
Lehner alltså.
Det borgar också för att Vegas kommer vara bättre.
• • •
Den där Conn Smyth-listan du publicerade Guran, HUR kunde de missa Hedman där?
Som Kevin Shattenkirk nyss sa till Chris Johnston apropå det faktum att han stått för fem poäng på de senaste två matcherna.
– Jag har bara passat Victor Hedman. Det är hemligheten just nu.
• • •
Kvällens tips
•Vegas – Dallas 1
• • •
Vi har haft en helt molnfri, lagom varm dag i New York och det har ju värmt ett kallt hjärta i corona-krisen – men att solen går ner redan kvart över sju känns lite nedslående. Det är verkligen mindre lustiga tider under insegling – och den här gången kommer vi inte kunna lysa upp oktober och november med hockey heller.
Brr.
Låt oss inte tänka på det ännu…
• • •
Häromdagen fick jag mail från nån som inte kunde förstå varför jag kallar Klingberg för ”Burger”, han hade kollar runt med alla i Dallas och ingen annan kände minsann till det smeknamnet.
Well, jag råkade vara i Big D något år när han lanserade sin Klingburger – en riktigt juicy, sizzling läckerhet – och då kallades han i alla ett litet tag för ”Burger” och…ja, jag är ju som jag är med smeknamn så det fastnade.
Men för säkerhets skull messade jag Lerums egen Bobby Orr och kollade så han inte hade några problem.
Svaret:
– Hahaha, absolut inte!
Så there you go. Burger it is!
• • •
Att det i varje lag åtminstone finns någon som vunnit Stanley Cup ska inte underskattas.
De behöver antagligen inte säga så mycket, bara vetskapen att den erfarenhet är insprängd i gruppen betyder antagligen mycket – och OM en sådan som Johnny Boom Boom hos Islanders i ett prekärt läge, som det de åtminstone i någon mån kan sägas befinna sig i efter utskåpningen igår, ändå tar till orda och delar med sig av visdomar om hur han och hans dåvarande lagkamrater gjorde för att hantera de tuffaste motgångarna på vägen fram mot triumfen kan det gissningsvis hjälpa mer orutinerade enormt.
Så han, Maroon, Perry, Martinez, Stephenson och Flower hör till sina lags viktigaste komponenter nu – oavsett om de spelar eller inte.
• • •
Vet inte om ni noterat, men nästa avsnitt av min och Bamse Ekeliws podcast är alltså nummer 300.
Om allt varit normalt hade vi firat det med direktsändning från lämplig krog i Stockholm – helst Örby – men vi får helt enkelt återkomma om det när det här förbannade viruset rumsterat färdigt.
• • •
NHL-draften har flyttats fram några dagar. Första rundan äger rum 6 oktober – en tisdag – och resten plöjer de igenom dagen efter.
Så Lucas Raymond och Alexander Holtz vet när de ska planera in en vaknatt.
• • •
Ikväll: Kenny Albert och Pierre McGuire – med Ed Olczyk som sidekick.
I love it!
• • •
Barry Trotz konstaterade på en presskonferens i morse att det var tystare i Rogers Place än i Scotiabank Arena och och det var ju konstigt att höra, för tv-sändningarna har det låtit och känts precis tvärtom.
Det var nog bara tystnaden en 2-8-förlust per automatik utlöser han hörde.
• • •
Ok, amigos.
Game 2 mellan Knights och Stars.
Jag känner på mig att något riktigt spektakulärt och förbluffande kommer hända nu…