Hotellrumsblogg från Orlando, del 5 – The End
TAMPA – CAROLINA 3-0 (Slut)
FLORIDA – DALLAS 0-3 (Slut)
PHILADELPHIA – NY RANGERS 4-3 (Slut)
TORONTO – CALGARY 2-1 (Slut, OT)
COLORADO – MINNESOTA 2-6 (Slut)
ARIZONA – ANAHEIM 4-3 (Slut, straffar)
ST LOUIS – LA 1-2 (Slut)
• • •
Nä, det blev ju inte mycket till hotellrumsblogg av det här. Toastmastern var för trött och tekniken för strulig.
Sorry, sånt händer.
Några korta noteringar innan jag störtar i säng och lämnar er åt ert öde under två golfspäckade dagar:
•Slutet på på nattens match i Scotiabank Arena var hittills största höjdpunkten i Lill-Nyllets karriär. Han bevisade en gång för alla att han ÄR superstar.
•Jag hade rätt och Mowgli Ekeliw fel. Khudobin är ju given i Rysslands OS-trupp.
•Chris Kreider har varit med länge, men näppeligen upplevt något mer frustrerande än det som hände i afton. Hattrick och förlust är en riktig skitmacka att tugga i sig.
•Brind’Amour stod för kvällens kommentar när han fick frågan vad som varit Hurricanes svåraste problem de senaste två matcherna. ”Well”, sa han, ”Tampa Bay Lightning…”
•Ja, Carl-Folke, Wild är verkligen på riktigt i år.
•Ankorna la ett ägg i öknen. Leder man med 3-0 när tredje perioden börjar ska man vinna. Fråga Canucks.
•LA Kings tog sjätte raka och man får titta i almanackan: Är det 2014? Man, de börjar bli bra igen.
Då så. Hej på’re!