Årets match, del 3

NY ISLANDERS – TAMPA 1-2 (Period 2)
• • •
Milda makaroner!
Det känns som det är över när Islanders först misslyckas att utnyttja fem-mot-tre-läge och Bolts sedan gör 2-0, men ingalunda.
Eberle – som det var ett tag sedan man såg något av – tar in hemmalaget i matchen med en mördande backhand och plötsligt börjar både hjältarna på isen och dess fans glöda igen.
Nu är det upplagt för drama monumentale i tredje.
• • •
Nä, Kucherov kan inte spela. Det betyder att något allvarligt hänt – och att det återigen är grundseriens Tampa vi får se i fortsättningen.
• • •
Vilken clowner de är just nu, domarna – och framförallt denne Chris Lee, ständigt inblandad i allt som går fel.
I mitten av denna period lyckas han och kollegan Gord Dwyer först att bara visa ut Clutterbucken för ett slagsmål två tampianer är lika involverade i – och sen kompenserar de genom att två gånger om blåsa för förseelser som tidigare släppts gång på gång.
• • •
Får man fråga, Herr Falk, vad du kan tänkas ha för puls just nu?
• • •
Efter finalen 07 suckade Alfie besviket om att det inte går att vinna stora slutspelsmatcher om man inte gör mål när man får fem-mot-tre-lägen och den tesen har sedan bevisats om och om igen.
Men det kanske är så att Isles kan prove us wrong ikväll?
• • •
Nu blev det riktigt tryck i ”Fuck you, Stamkos”-ramsan och det får väl ses som chockerande att NBC inte piper bort larmet.
• • •
Martin, Cizikas och Clutterbuck har insett att crosschecking inte längre är ett regelbrott och smashar ryggslut så det står härliga till.
Vem kan klandra dem? Det är domarna som inte blåser.
• • •
Vi tar den igen:
Andas in, andas ut…
Nu blir det åka av.