Den stora potten i Vegas, del 4 – The End

VEGAS – MONTREAL 2-3 (Slut)
• • •
När man inte håller på någon särskild, och således inte behöver lura sig själv med omotiverat hopp, är det ibland så enkelt att se hur det ska gå i en sån här match.
Ja, man fattar att Knights ska komma i en push i den här tredjeperioden och på slutet blir det onekligen spännande och kvittering är inte jättelång borta, men sannolikheten att Knights ska komma ikapp framstår ändå som ganska liten i ett större perspektiv, för stora delar av matchen har Habs varit så. mycket bättre och there you go.
Grattis Julia och andra Montreal-fans, nu är detta verkligen en serie.
• • •
Weber, Petry, Edmundson, Chiarot…det är inga grabbar som får posera på omslaget till Hockey News direkt, men satan vad bra de är på att spela hockey i egen zon.
I åtminstone 27 fåtöljer utspridda över den här kontinenten sitter det just nu general managers och undrar var de inte knutit till sig de killarna.
• • •
Rätta mig inte om jag har fel, som Abris brukade säga, men jag tror inte det gjorts ett enda mål framåt med tom kasse i det här slutspelet.
Det draget fungerar aldrig nuförtiden. Stop it.
• • •
Nu ska jag ta en jamare och skåla för min bortgångne vän och sen sova och vakna som en torped för imorrn går väntar en tripp till Long Island.
Vi hörs därifrån, fina frön.