Rumble on Long Island, del 2

NY ISLANDERS – BOSTON 1-1 (Period 1)
• • •
Så fascinerande.
Först tänker man ju: Mayday, Boston, Mayday.
För efter 1-0-målet är det inte bara så att New York Saints – som Coliseum helt underhållande skanderar – bärs fram i den veritabla tryckvåg fansen generar med sina sånger och ramsor och vrål. De som i förrgår såg ut som rasande grizzly-björnar påminner plötsligt mer om nallen i Björnes magasin. De är långsamma, tröga och inte det minsta aggressiva.
Men så får gästerna de utvisningar coach Cassidy betalade 25 000 dollar för – hehe, man kan verkligen se det så; en utmärkt investering! – och då nyper Mad Conn Smythe-Brad, vem annars, in en kvitteringen och i ett slag vänder det.
Vet ni hur det kommer sluta?
Inte jag.
• • •
Old School Lous trejd-affärer fortsätter betala sig. Nu är det alltså Zajac som hugger in en puck.
Det finns många i samma roll – ja, alla andra general managers, really – som borde gå i skola hos Den Gamle.
• • •
Ja, Coliseum sjunger amerikanska nationalsången med samma eftertryck som fansen i Montreal brukar sjunga kanadensiska diton.
Men efter Cassidys kommentarer i förrgår hade jag räknat med att de skulle sjunga ”When The Saints Go Marching In” också…
• • •
Hur det kommer fungera med ackrediteringar återstår att se, kan nog bli lite komplicerat misstänker jag, men om Isles nu går vidare är det bloggens plan att hit Long Island Expressway nästa vecka.
Nöjd, Falken?
• • •
Titta, Cassidys mindgames bär som sagt frukt. Domarna tar ut helgon efter helgon…
• • •
Ett litet erkännande här:
Inte nog med att jag HADE lite mindre tid än vanligt på mig till introt, jag lyckades på grund av tidsskillnaden ta fel på klockslag och trodde att jag kunde lalla på i ytterligare en timme, åtminstone.
Viss panik utbröt när jag insåg mitt misstag och introt kastades ut utan att först ha korrats.
Det är fixat nu, men jisses – sorry!
• • •
Försöker tvinga Teddybjörnen att avslöja vilka han helst vill se mot Bolts i semin, men det går inte.
Han hoppas som vanligt att alla andra lämnar walk-over så hans grabbar kan få bucklan utan att spela alls.
• • •

Tuukka är mycket vassare idag, det är mitt bestämda intryck.
• • •
Now, senare ikväll väntar ny angenäm middag på byn – I’ve earned it, skulle jag vilja påstå – så jag ber pojkarna om samma tjänst som senast:
Ingen nattmangling, tack.