Veckans Lista 5/6, del 3

TAMPA – CAROLINA 5-4 (Period 2)
• • • 
Nu jävlar svänger det i västra Florida!
De som inte följt den här serien tidigare och sett mig beskriva den i schacktermer måste ju tro att jag har huvudet påskruvat åt fel håll.
Bolts gör en riktig skitperiod, jag kan inte ens erinra mig senast jag såg dem spela så såsigt, framförallt defensivt, och när Slavin prickar i en 4-2 känns det som att de spolat ner Game 4 i klosetten.
Men nä, offensivt har de fortfarande rätt galna färdigheter – och här är vi nu.
Man häpnar.
• • •
Jamen, Quickie! Han krigar, mycket karaktäristiskt, in sitt första playoff-mål sedan 2017 – och även jag ropar rakt ut: Ulrika!
• • •
Bolts förlorar aldrig två matcher i rad, säger dom. Verkar inte så, nej. Trots allt.
• • •
Jaccob Slavin skulle jag vilja flytta ihop med. Inte av romantiska skäl utan för att han helt uppenbart är en fantastisk stabilisator i vilka situationer som helst.
Vad säger du Jaccob, ska vi skaffa ett hus i Palm Springs?
• • •
Vasy och Mrazek? In med Backlund!
• • •
Det trevliga med långa sessions vid borden i Vegas är de nya bekantskaper man ofelbart hamnar i samspråk med hela tiden
Inatt visade sig en stolsgranne vara på svensexa med sina vänner från hemstaden Columbus och jodå, han påstod sig älska Blue Jackets.
– Det är synd om oss, ingen vill vara kvar, sa han.
Jag kunde bara nicka medlidsamt.
Men efter ett tag berättade han att han aldrig haft en större favorit än Jody Shelley. Då slutade jag prata med honom.
• • •
Ja, nej, Stefan Johansson – man vet att Vigge inte prickat in säsongens formtopp när han krockar med linjedomare innan ett mål.
Men framåt händer det grejor…
• • •
Schack? Ha ha ha!