Säsongens sista dans, del 9 – The End
Ojvoj!
Det känns bra att avsluta säsongens allra sista blogginlägg med det klassiska stridsropet.
Men det är befogat också, efter åtta timmars besinningslöst race.
Såvitt jag kan erinra mig har jag aldrig upplevt en lika händelserik och omtumlande off season-dag under mina snart sjutton år som NHL-korre.
Inte ens den omtalade junieftermiddagen 2016, när Weber trejdades mot Subban och Hall mot Adam Larsson, såg vi lika mycket dramatisk action.
Kul – även om jag knappt hunnit lyfta arslet ur korresoffan på hela dagen och verkligen inte varit utanför dörren sedan jag gick upp i morse (en viss redaktör Ekeliw i Stockholm krävde vanliga texter också…)
Nu har vi, verkligen, ett helt nytt NHL och jag kan inte vänta på grundseriestarten i oktober.
• • •
Det låter som att Colorado har en ny förstemålis.
Coyotes trejdar Darcy Kuemper till Denver – och får ett förstaval och Conor Timmins i retur.
Well, han är tyvärr lite skadebenägen, men vilka Avs-målisar är inte det, höll jag på att säga – och högstanivån sträcker sig bortom Klippiga bergens resligaste toppar.
Bucklan finns åter inom räckhåll för Gabe The Babe & co – det bara är så.
• • •
Tammefan, det händer. Washington hämtar tillbaka Vanecek från Seattle – i utbyte mot ett andraval i draften 2023.
Absurt, för att uttrycka det försiktigt.
• • •
Förste coach att få sparken i höst:
John Hynes.
Inte för att det är hans fel att Predators kommer göra sin sämsta säsong på ett decennium, för det ansvarar stofilen som sparkar honom, men that’s the way it goes.
• • •
Så, Linus Ullmark och Sabres försökte in i det längsta men kunde inte komma överens. Istället skrev den gode ångermanlänningen alltså på för bittra rivalen Bruins. Och får fem miljoner dollar per säsong i fyra år. Riktigt, riktigt bra kontrakt – för honom. Men GM Sweeney känner sig antagligen övertygad om att Linus kommer göra braksuccé när han för första gången i NHL-karriären får spela med ett riktigt solitt försvar framför sig.
Frågan är vad Sabres ska göra. De har ingen NHL-värdig målvakt just nu. Det måste kännas aningen skrämmande för fansen.
• • •
– Ingen vi pratat med har haft annat än goda saker att säga om Tony Deangelo, påstår Carolina-DM:n Don Wadell.
I så fall kan han bara ha ringt valda familjemedlemmar.
Det kommer sluta med haveri där nere också, vänta bara.
• • •
Aldrig tidigare har jag heller varit med om att så många svenskar varit inblandade i så mycket under en och samma off season-sekvens.
Här är hela listan – so far.
Oliver Ekman-Larsson, från Arizona till Vancouver
Viktor Arvidsson, från Nashville till LA Kings
Alex Edler, från Vancouver till LA Kings
Calle Järnkrok, från Nashville till Seattle
Adam Larsson, från Edmonton till Seattle
Alex Wennberg, från Florida till Seattle
Anton Strålman, från Florida till Arizona
Linus Ullmark, från Buffalo till Boston
Robert Hägg, från Philadelphia till Buffalo
Patrik Nemeth, från Colorado till NY Rangers
Adam Boqvist, från Chicago till Columbus
Andreas Borgman, från Tampa till Dallas
Carl Gunnarsson, St Louis – slutar
Niklas Hjalmarsson, Arizona – slutar
Utan kontrakt: Erik Gustafsson, Marcus Johansson, Marcus Sörensen, Henrik Lundqvist.
• • •
Det är sant att Leafs blivit lite sämre senaste dygnen, men vad ska man säga om Blues då?
De har fått in blott Buchnevich – och förlorat Tarasenko (med all säkerhet), Schwartz, Hoffman, Dunn, Blais och Gunnarsson.
Jösses.
• • •
Det här är inte över ännu, fler kontrakt kommer skrivas på och fler trejder genomföras, men någon gång måste en bloggare släcka lyset och det gör jag nu.
Tack för i år, allihop. Det var en konstig säsong, vars like jag innerligt hoppas att vi aldrig får se igen, men samtidigt samma inspirerande nöje som vanligt att blogga för, och med, er.
Ha en underbar slutkläm på sommaren och misströsta ej.
Det är bara 75 dagar kvar till Opening Night…