En mörk dag i NHL, del 2
NEW JERSEY – CALGARY 1-4 (Period 2)
PITTSBURGH – TAMPA 0-3 (Period 2)
COLORADO –VEGAS0-2 (Period 1)
NASHVILLE – SAN JOSE 1-0 (Mitten av Period 1)
• • •
Vad vi bevittnat i Metropolitan Area senaste dygnet är ingenting annat än ett stort, fett genombrott.
Andrew Mangiapane – ”Mango” kallad av lagkamraterna och det smeknamnet tänker jag använda i fortsättningen för ett namn som ”Mangiapane” skriver inte jag utan att tvingas kolla stavningen varje gång – har plötsligt klivit fram som en av ligans stora attraktioner.
Ojvoj.
• • •
Jo, det gick ändå att ana att regerande mästarna skulle vara lite förbannade efter fiaskot i Buffalo och låta pingvinerna betala för det.
• • •
Och vi som var så lyckliga precis i början av säsongen, New Jersey Devils…
Ikväll misstänker jag att en dreadful nä-ska-det-bli-så-här-igen-känsla övermannar fansen.
Jack Hughes och två målisar saknas, jo, men för fan: Ett lag med slutspelsambitioner hamnar inte i 0-4-underläge i första perioden mot en motståndare som spelade för ett dygn sedan bara för att det det är lite hål i truppen.
Illa.
• • •
Någon på Twitter har en fråga som borde ställas till Coach Q:
– Om det var din son, eller dotter, som råkade ut för de här övergreppen…skulle du deala med det senare då också?
• • •
Milan Lucic som ren killer i friläge. Va? Är det 2011 igen?
• • •
Riddarna svingar bra med svärden i den tunna Rocky Mountain-luften och får Avs att se nästan lika desorienterade ut som i slutspelet i somras.
• • •
Liten uppdatering om bofinkens flyktvägar närmaste dygnen:
Imorrn blir det soffsittning igen, men på torsdag får ni föra i dansen här i spåret för då flyger jag out west – och så blir det liveblogg från en kul hall på fredag.
Vilken hall då, tror du?
• • •
Betjänten får en liten videohyllning i The Rockhhh.
Det gillar jag.
• • •
Jack Johnson och Erik Johnson bildar alltså ett av Avalanches backpar ikväll.
Kortsagt:
Johnson & Johnson!
Hoppas de skyddar bättre än det fjösiga vaccinet bolaget med samma namn tryckte ut på marknaden…
• • •
Nu ska Bofinken breda sig en smörgås.