Första matinén i nya katedralen, del 3
NY ISLANDERS – WASHINGTON 0-1 (Period 2)
• • •
Snabb period, händelsefattig period, tråkig period.
Så kan vi sammanfatta mittakten i den lätt sömniga katedralen.
Islanders rycker upp sig ett par snäpp men tar ingalunda över. Det blir mer en brötig plockepinn-kamp.
Som en Gris-Olle nånstans på läktarsektionen nedanför pressboxen plötsligt vrålar:
– Play harder!
• • •
Det är lite roligt att van Riemsdyk formligen brottar ner Parise framför Vanecek – och sedan verkar helt chockad över att han blir utvisad.
Som om Furman skulle låta något sådant passera!
• • •
Lite ramalama blir det ändå under det powerplay Islanders får i slutminuterna.
Men det räcker inte.
Igen:
Play harder, för fan.
• • •
Tung vecka för Bruce Boudreau och hans canucker, mm.
Men så är det tre fantastiska eastern conference-lag de mött också, i form av Panthers, Lightning och Hurricanes.
Som Milan Lucic sa när Calgary blivit flådda levande utefter samma snitslade bana:
– Att möta de tre lagen var ett wake up-call för oss. Det är tempot de håller man måste upp i om man ska ha en chans att slåss om Stanley Cup.
Just precis.
• • •
Personligen har jag full förståelse för att Simon Edvinsson tackar nej till OS – och blir imponerad över att han redan i så ung ålder står upp för sin uppfattning och gör det som känns rätt för honom.
• • •
Ja, usch ja, man ryser åt bilderna när Elvis får skridskoskenen rakt i plytet.
Tack och lov att inget hemskt inträffade.
• • •
Efter 40 effektiva minuter börjar en frusen NHL-korre skruva på sig över tanken på hur han ska ta sig hem igen.
Vi får se om han stannar hela matchen, det känns kanske inte helt nödvändigt…