St. Patrick’s-derby i New York, del 5 – The End
NY RANGERS – NY ISLANDERS 1-2 (Slut)
• • •
– Det här var årets roligaste match, säger Barry Trotz på presskonferensen i vårt gamla fikarum.
Jag kan bara instämma. Och detsamma gäller faktiskt Rangers-spelarna.
De är besvikna över slutresultatet, men poängterar alla att de älskade intensiteten och aggressiviteten och tempot under cirkustaket ikväll.
Vi får alla ta och ringa in datumen 1 april och 21 april.
Då väntar nya ronder i The Battle of New York.
• • •
Det blev ingen ny, historisk nolla för Erik Källgren i Toronto men han stod för en till monster-insats och ledde Toronto till ännu en seger.
Men inte nog med det. Efteråt tog sig den vänlige, lugne folkhjälten tid att prata med Bofink Furman från New York också.
In på Sportbladet.se och läs!
• • •
I introt berättade jag om hur Manhattan på St. Patricks Day redan under förmiddagen är ett fylleristernas slagfält.
Vid sena kvällen, när jag tar mig hem från Garden, återstår bara ruiner.
Festen är över sedan länge, bara några få vrak ramlar omkring utanför barerna.
Det kommer att bli ett uppvaknande med svåra grimaser på många håll denna fredag.
• • •
Frankie Five Angels ger ett mycket sympatiskt intryck när han för första gången träffar New York-media efter slutsignalen.
– Florida är mitt hem, men när man får ett samtal om att man ska spela för New York Rangers i Madison Square Garden blir man exalterad, säger han och ler brett.
• • •
Burger sparar målen tills de verkligen behövs.
• • •
Vill du höra bästa kärleksförklaringen till New York på flera år ska du kolla upp Blossoms ”Ode to NYC”.
Den är så förförisk att jag längtar hit fast jag redan är här.
• • •
Filips mål i Philly…ojvoj. Rena Kjell Brus. Om någon minnes den hockeykonstnären.
• • •
Nu klingar ljudet från the pipes, the pipes av och även Danny Boy måste sova.
I morgon ska jag bara vara ute i vad som ska bli en magnifik vårdag och låter er sköta showen själva, men på lördag kväll har vi samling kring lägerelden igen.
May God’s love be with er tills dess.